reklama

Ako sa na vás môže veľká poisťovňa zvysoka vykašlať

Najprv to vyzeralo na úžasné dobrodružstvo. Chvíľu to potom pripomínalo detektívku. Už takmer dva týždne je to však čistý horor. Toto je príbeh Jozefa Melicha z Radzoviec, IT špecialistu, čo pracoval pre veľkú počítačovú firmu v Írsku a ktorý si chcel na niekoľko mesiacov oddýchnuť od práce. Rozhodol sa vydať do Ázie. Z rozprávania Jozefovej mamy vyplýva, že jeho veľká cesta začala 26 januára 2013 odletom do Kota Kinabalu. Vystúpil na svoju prvú štvortisícovku, horu Taman, precestoval Labuan, sultanát Brunej, bol v džungli, potom úspešne absolvoval potápačský kurz v Singamate, prešiel Kuching, Singapur, na Kuala Lumpur sa díval zo závratnej výšky Petronas tower. 21.3 úspešne absolvoval Master guru-chili akademy, potom navštívil Goa-tu, akúsi ázijskú Silicon Valey, s pokazeným žalúdkom z miestnych špecialít bol aj na lekárskom ošetrení v Alambore. Keď precestoval Indiu, vybavil si víza do Nepálu a zaplatil si dvojtýždňovú cestu okolo Annapurny. Počas celej cesty opakovane komunikoval s rodinou a priateľmi. Jeho mama vraví: "pár hodín pred odchodom na trek na sme s ním hovorili a ráno 19 apríla mal odísť na zraz..." A potom sa stalo niečo neuveriteľné..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (349)
Obrázok blogu

Výstup na štvortisícovku Taman bol prvým veľkým zážitkom dlhej cesty

Nad ránom 19 apríla bol podľa polície v Káthmandú Jozef Melich zranený pri páde zo štvrtého poschodia budovy. Rodina sa to dozvedela od príslušníkov policajného zboru SR. Dom Jozefových rodičov navštívili v utorok 23 apríla predpoludním a pomohli skontaktovať blízkych s konzulom SR v Indii p. Ivanom Chomom. P. Chomo v spolupráci s honorárnym konzulom SR v Nepále odvtedy vyvíja enormnú snahu o vyriešenie situácie v prospech slovenského občana. Žiaľ, je jedným z mála, kto sa denne pokúša nájsť v rámci svojich možností cestu, ako zmierniť utrpenie človeka, ktorý sa o seba momentálne sám postarať nevie. Jozef mal však zaplatenú poistku..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Jozef Melich pár dní pred nešťastím úspešne absolvoval kurz potápania

Rodina preto začala okamžite riešiť prevoz na Slovensko. Prišla však ďalšia studená sprcha: poisťovňa Allianz odmietla zaplatiť čo i len euro z poistky, ktorú Jozef pred cestou uzavrel. Svoje rozhodnutie odôvodnila výlukou z plnenia, pretože tvrdí, že ide o škodu "j) spôsobenú následkom duševných porúch, duševných chorôb poisteného a zmien psychického stavu (napr. depresie, pocit úzkosti, stres a nervové poruchy)," alebo "k) v dôsledku samovraždy, samovražedného pokusu a úmyselného sebapoškodenia, ich následkov a komplikácií." Allianz sa pritom odvoláva na dokument podpísaný Dr. Namrata Rawalom, neuropsychiatrickým konzultantom Vayodha Hospitals v Káthmandú. Dr. Rawal v dokumente adresovanom "tomu, koho sa to týka" datovanom 24 apríla 2013 uvádza, že pri vyšetrovaní pacienta zistil príznaky, ako napríklad bludy o prenasledovaní, sluchové halucinácie, samovražedné tendencie, náladovosť a výpadky vnímania. Úprimne, čo z toho by ste nemali pár hodín po páde zo štvrtého poschodia?! Dr. Rawal pri predbežnej diagnóze uvažoval o schizofrénii, diferenciálna diagnóza nakoniec znie: ťažká depresia s psychotickými črtami. Psychiatrické vyšetrenie pritom bolo pritom realizované necelých 5 dní po úraze, zrejme ešte skôr. Podotýkam, že podľa nálezu ortopédov Dr. Prajwol Man Shrestha a Dr. Binod Karkiho mal Jozef vykĺbenú a viacnásobne zlomenú pravú nohu, ešte horšie bola zdevastovaná tá ľavá. K tomu zlomené stavce chrbtice a množstvo rán. Necelých päť dní po takej extrémnej traume nie je žiaden z uvedených "psychiatrických" príznakov nečakaný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Vo výťahu v Petronas Tower

Prečítajte si prosím znova odstavec o Jozefovej štvormesačnej dobrodružnej ceste. Pripadá vám pravdepodobné, že by ju dokázal úspešne realizovať psychicky chorý človek? Dokáže niekto, kto údajne počuje hlasy a má halucinácie vôbec samostatne existovať, nieto ešte úspešne absolvovať kurz potápania? Zdá sa vám reálne, že si niekto zaplatí trek na Annapurnu, aby potom namiesto skoku z vysokej hory vyskočil z okna v strede mesta v snahe zabiť sa? Neexistuje žiaden náznak, nieto ešte dôkaz, že by Jozef Melich pred pádom zo štvrtého poschodia trpel akoukoľvek psychickou poruchou, alebo ochorením, rovnako nikdy predtým neprejavoval suicidálne tendencie, naopak, 4 mesiace bol na cestách, ktorých zvládnutie je možné len, ak ste v plnej kondícii. Rovnako v policajnej správe nie je o sebevražde ani zmienka. Psychiatrické vyšetrenie, na ktoré sa Allianz pri odmietnutí plnenia odvoláva a ktoré popisujú príznaky psychického ochorenia však bolo vykonané až po incidente v situácii, keď bol organizmus Jozefa Melicha vystavený niekoľko dní následkom ťažkého zranenia a podľa priloženej zdravotnej dokumentácie mu boli opakovane podávané silné utišujúce medikamenty (!). Krátko pred pádom bral aj antimalariká. Stanovenie korektnej a presnej psychiatrickej diagnózy je v takejto situácii a čase jednoducho nemožné, a už vôbec nemožno na základe toho tvrdiť, že sa tieto príznaky u Jozefa vyskytovali už predtým. Ťažké traumy môžu naopak niekedy byť spúšťačom psychických problémov. Allianz to však vidí inak. Niekde v zložitej komunikácii medzi políciou, lekármi a zastupiteľným úradom sa prvýkrát objavila dodnes ničím nepodložená špekulácia o sebevražde a už to išlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Mail od turistickej polície v Káthmandú, v ktorom sa píše, že Jozef bol zranený pri páde z budovy. O sebevražde ani zmienka.

Netuším, čo sa tej noci v Káthmandú stalo. Asi to už nikdy nikto nezistí. Viem iba jedno: v hlavnom meste Nepálu leží už dva týždne na lôžku zlomený človek, ktorý sa túži vrátiť domov. Chlap, ktorý tu platil dane a poistku. Je mu to celkom nanič, lebo nejaký podfešák z Allianz vidí len čísla a pečiatky. Asi si práve koledujem o žalobu a pokazené vzťahy, ale je mi to jedno: páni a dámy z predstavenstva, neskúsite dnes na chvíľu vidieť aj človeka? Každou hodinou rastie už beztak veľké utrpenie Jozefovej rodiny a prostredie, v ktorom sa nachádza je podľa očitého svedka pre jeho psychiku skutočne devastačné. Každým dňom jeho hospitalizácie v Káthmandú rastú náklady na jeho "liečbu" o takmer 500 dolárov: pri odhadovaných nákladoch 60 tisíc Euro za medicínsky prevoz ide v podstate o drobné.. Zdravotnícke zariadenie, ktoré vie, že poisťovňa odmietla plnenie sa iste tiež nepretrhne v starostlivosti o insolventného pacienta. V tomto kontexte pôsobí blahosklonné poskytnutie informácie o firmách, ktoré realizujú letecké prevozy pacientov od Allianz Jozefovej rodine ako skutočne arogantný výsmech. Ani pri najlepšej vôli si nemôžu dovoliť uhradiť ani zlomok takejto sumy. Odkladanie liečby môže znamenať aj oveľa horšie trvalé následky, než by hrozili pri normálnej liečbe. Do tejto chvíle neexistuje jediné svedectvo a ani dôkaz, ktorý by naznačoval spojitosť incidentu s výlukami v poistnej zmluve. Neexistuje žiadna, a už vôbec nie príčinná súvislosť medzi výsledkami neskoršieho psychiatrického vyšetrenia a stavom, v akom sa nachádzal Jozef Melich niekoľko dní predtým, v okamihu jeho pádu. Ale koho to v Allianz zaujíma? V prospech Jozefa hovorí množstvo podporných argumentov a platná poistná zmluva, tiež neexistencia jediného dôkazu o jeho údajnom zlom psychickom stave v čase incidentu. V prospech drakonického postoja poisťovne nehovorí nič. Akurát, že Jozef leží dochrámaný v Káthmandú a zdraví ľudia z Allianz sa v Bratislave tešia, kedy im padne a budú si môcť skočiť na pohárik. V takejto pozícii sa o osudoch iných rozhoduje s neuveriteľnou ľahkosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS: zásadne nikdy a nikde nezverejňujem príbehy ľudí, ktorí sa na mňa v núdzi obrátili. Výnimku z pravidla robím s výslovným súhlasom rodiny Jozefa Melicha. Text tohto článku pred zverejnením jeho blízki čítali v nádeji, že verejná mienka možno pomkne Allianz k riešeniu, ku ktorému sa doteraz nemal. Keď nič iné, aspoň sa dozviete, čo vás môže v takomto prípade postretnúť a ako veľmi sa oplatí veriť reklamám na produkty, na ktoré sa údajne môžete spoľahnúť.

Doplnené neskôr:

Článok bol zverejnený vo štvrtok 2 mája o 14.00. Krátko po zverejnení sa o prípad začal zaujímať redaktor SME Karol Sudor a začal na túto tému pripravovať redakčný materiál. Večer toho istého dňa o 20.00 ma mailom požiadal zástupca Allianz Gabriel Tóth o zverejnenie nasledujúceho stanoviska: “Situacia nasho klienta nam nie je lahostajna, detailne informacie vsak vzhladom na citlivost osobnych udajov nie je mozne komunikovat. Poistnou udalostou sa nadalej zaoberame. O doterajsom postupe sme rozhodli na zaklade zvazenia vsetkych okolnosti a dostupnych informacii vyplyvajuci z opakovanej komunikacie s poistenym, nemocnicou, asistencnou sluzbou a lekarmi. Nas postup na zaklade doposial vykonaneho setrenia povazujeme za spravny. Intenzivne koname v zaujme co najskorsieho vyriesenia pripadu.” V piatok 3 mája ma v poobedňajších hodinách kontaktoval p. Gabriel Tóth a informoval ma, že poisťovňa Allianz sa rozhodla zabezpečiť medicínsky prevoz Jozefa Melicha na Slovensko. Túto informáciu následne zverejnila aj na svojej facebookovej stránke, ktorú od zverejnenia článku plnili negatívne reakcie desiatok pobúrených klientov. Sme.sk v piatok večer zverejnilo redakčný článok, v ktorom Karol Sudor opísal celý incident a aj jeho riešenie. Angažovanie sa denníka Sme a jeho ochota riskovať konflikt s veľkým inzerentom malo na pozitívny výsledok rozhodovania poisťovne Allianz výrazný vplyv.

Jozef bol v nedeľu 12 mája prevezený na Slovensko a bola mu konečne poskytnutá náležitá zdravotná starostlivosť. V záujme ochrany jeho súkromia nie je možné zverejniť bližšie informácie, je však nepochybné, že niekoľkotýždňový odklad správnej liečby a psychická trauma spojená s celým incidentom znamenali obrovskú ujmu a nie je vylúčené, že práve tento odklad bude príčinou trvalých následkov.

Radovan Bránik

Radovan Bránik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Kontakt: +421 911 182 711Na tvorbe obsahu sa vzhľadom na citlivú povahu zverejnených materiálov a zvýšené riziko pre autora v ostatnom čase podieľa tím špecialistov na bezpečnosť a analýzu.Činnosť tímu možno zatiaľ podporiť nasledovnými formami.Prevodom na: IBAN: DE69 1001 1001 2627 6063 52PayPal: radovan.branik@gmail.comhttps://www.patreon.com/user?u=13711855Ďakujeme za vašu podporu. Zoznam autorových rubrík:  NevážnePolitikaSúkromnéO kríze a nešťastíOdborná problematikaZamyslenia písané pre RTVS

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu