reklama

Úžasná hra pre sociálne siete: nájdi svojho tajného agenta

Riziká spojené s využívaním sociálnych sietí zvykneme často podceňovať. Z toho ťažia okrem relatívne neškodných zúfalcov aj jednotlivci a organizácie, ktoré majú zbieranie citlivých informácií v popise práce, alebo s nimi v lepšom prípade obchodujú. V tom horšom ich používajú ako jeden z kamienkov do mozaiky: keď jej tvorba skončí, vedia o vás viac, než ste si dokázali predstaviť. Jedna ukradnutá fotografia nič neznamená, z jedného komentára sa o vás tiež nič dôležitého nik nedozvie. Tak kde je problém?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Kedysi platilo zaujímavé porekadlo. Znelo „priateľ môjho priateľa je aj mojim priateľom.“ Odkedy tajné služby a súkromné záujmové skupiny objavili facebook, prestalo platiť a nahradilo ho iné, ktoré hovorí o vši v kožuchu. Vytvorenie komplexného spravodajského profilu záujmovej osoby ešte nikdy nebolo také rýchle, lacné a jednoduché. Jedna fotografia naozaj nič neznamená, ale keď je ich dvesto a niekto k nim priloží prepisy sms a odposluchov a doťukne to výpismi z bankového účtu, začína prihárať. Že ste sa skutočne spálili zistíte zvyčajne príliš neskoro. Potom stojíte pred jednoduchou voľbou: buď vás niekto nepekne skompromituje a zničí vašu povesť, alebo preňho občas urobíte drobnú službičku. Ak ste politik, nezahlasujete za zákon, ak novinár, tak pošlete ďalej niečo, čo by ste sami od seba asi nenapísali a keď, tak trochu inak. Čo si vyberiete?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Typický algoritmus organizovaného sledovania a vykrádania súkromných profilov na sociálnych sieťach pozostáva z niekoľkých typických prvkov.

Akcia začína založením niekoľkých desiatok falošných profilov, pričom sa v portfoliu nachádza pre každého niečo. Zvyčajne úplne absentujú kontá osôb v pubertálnom veku, súčasťou súboru sú väčšinou osoby mužského pohlavia v strednom veku a niekoľko osôb pohlavia ženského, na rozdiel od mužských profilov ide väčšinou o mladé ženy, intelektuálky, alebo zvieratká milujúce krásky. Počet členov jedného kmeňa zvyčajne nepresiahne číslo 50, pretože údržba väčšieho množstva účtov je náročná na čas. Energia vložená do budovania charakteru postáv a ich hodnovernosti má priamy vplyv na úspešnosť podvodu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V počiatočnej fáze sa spárujú všetky kontá medzi sebou. Tým získajú primárnu hodnovernosť a zdanie skutočne existujúceho človeka. Fotografie pochádzajú z hlbín internetu, pričom sú digitálne upravované v snahe vyhnúť sa dohľadaniu rovnakých snímok prostredníctvom služby Google.

V druhej fáze potom rozošlú výzvy na priateľstvo spevákom, hercom a osobnostiam, ktoré majú medzi priateľmi niekoľko tisíc fanúšikov a je veľký predpoklad, že túto výzvu prijmú. Dôraz sa už v tejto fáze kladie na to, aby išlo zároveň o priateľov záujmových osôb.

Keď počet celkovo získaných priateľov presiahne stovku, v tretej fáze sú s výzvou na priateľstvo oslovené samotné záujmové osoby. V čase, keď dostanú žiadosť, majú s podvodníkom už niekoľko spoločných priateľov a pri zbežnej kontrole profilu žiadateľa nevidia nič podozrivé. Ak má politik jeden verejný a jeden privátny účet, vo fáze štyri sa podvodník pokúša získať jeho priateľstvo aj na súkromnom účte. Dosiahne to prekvapujúco ľahko dlhodobou manipuláciou a častým vkladaním podporných komentárov pod statusy na politikovom verejnom účte. Ten má po čase k nemu pozitívny vzťah a pocit, že ho naozaj pozná a ak nie, tak je to iste dobrý kamarát niektorého dobrého kamaráta. A je zle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba poznamenať, že skutočne úspešnými sa spomedzi všetkých členov kmeňa stanú len niektorí z nich, ostatné kontá sú po čase udržiavané len formálne a tvoria iba nevyhnutné „křoví.“ Hviezdy spomedzi nich však začnú žiť svojim vlastným životom a postupne je stále ťažšie ich odhaliť. Každým našim LIKE a vtipným komentárom nevedomky pomáhame podvodníkom oklamať našich skutočných priateľov. Práve prostredníctvom týchto účtov sa vykonáva pravidelná lustrácia obsahu súkromných profilov záujmových osôb. V prípade potreby potom podvodníci aktívne oslovujú záujmové osoby v snahe získať nadštandardné informácie, alebo naopak podsunúť také, ktoré ovplyvnia ich názor želaným smerom. Jedným z osvedčených ťahov je zvádzanie, využíva sa však aj viacero iných techník.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako môžete spoľahlivo zabrániť, aby sa vaše súkromné aktivity nestali predmetom sledovania a zneužívania? Nijako. Musíte sa vopred zmieriť s tým, že čokoľvek z vášho sveta prestáva byť súkromným v okamihu, keď sa to obtrie o sociálne siete. Základné nastavenia súkromia neposkytujú prakticky žiadnu ochranu pred útokom, pretože našim najväčším nepriateľom sa stávajú zvyky, lenivosť a rutina. Dôležité je, že útočník vôbec nepotrebuje poznať vaše heslo. Často mu všetko podstatné v dobrom rozmare, alebo chvíľke slabosti vytárate sami od seba.

V žiadnom prípade nezverejňujte ani pre okruh blízkych priateľov vyjadrenia, videá, či fotografie, ktoré majú kompromitačný potenciál, alebo ho časom môžu získať.

Okamžite a dôsledne skontrolujte zoznam všetkých priateľov. Nemilosrdne vymažte všetkých, o ktorých identite máte akúkoľvek pochybnosť, alebo ich dokonca nepoznáte. To, že máte 36 spoločných priateľov nič neznamená, naletieť mohli všetci. Pokiaľ využívate sociálne siete dlhodobo, môžete mať rizikových kontaktov desiatky.

Ak sa medzi rizikovými kontaktami nájdu také, o ktoré by ste prišli neradi, overte si ich totožnosť priamym oslovením ich a vašich spoločných priateľov. Pokiaľ vám nepomôžu získať 100% istotu, nekompromisne ich zmažte.

Neprijímajte ŽIADNE výzvy na priateľstvo s ľuďmi, ktorých nepoznáte, alebo máte pochybnosti o ich skutočnej identite. Nikdy.

Nikdy tiež v súkromnej komunikácii neuvádzajte nič, čo by vám mohlo uškodiť. Ignorujte namotávanie a výzvy krásnej smutnej blondínky, pretože ak ju nepoznáte osobne, je takmer isté, že má chlpaté nohy, volá sa Peter T. a kráľovsky sa na vás baví. Nespomínajte nadmernú daňovú optimalizáciu, nepriznávajte sa k nevere, jednoducho neprezrádzajte nikdy nič z toho, čo by z vás jedného dňa mohlo urobiť vydierateľného panáčika.

Upozornite na podozrivé kontakty spoločných priateľov a sprístupnite im ich zoznam. Pomôže to rýchlo identifikovať okruh desiatok falošných registrácií. Typických a prakticky neodstrániteľných identifikátorov podozrivých kont je viacero: zamerajte sa na dátum registrácie. Ak je 41 ročný muž, údajný pracovník reklamnej agentúry na facebooku menej, ako rok, ak má v priateľoch nadmerne veľa celebrít s tisíckami priaznivcov a popri tom sa v portfoliu zameriava na novinárov a politikov, ak nemá prakticky žiadne uveriteľné albumy fotografií z bežného života, treba mu venovať zvýšenú pozornosť. Ak sú jeho fotografie podporované tlačítkom like, no chýbajú pod nimi komentáre, z ktorých je zrejmé, že ho ich autori osobne poznajú, zvýšte pozornosť. Toxické účty sa tiež vyznačujú zvýšeným výskytom vzájomných potľapkávaní sa po pleciach. Pri podrobnom skúmaní je tiež v priateľoch týchto ľudí nadmerné množstvo prakticky nepoužívaných účtov – ide práve o to vyššie spomínané „křoví,“ teda neúspešné kontá zo začiatku existencie kmeňa, ktorým už administrátori po čase venujú minimálnu pozornosť.

Dôvodov na založenie falošného konta a snahu spriateliť sa s vami môže byť množstvo a väčšina z nich je buď len trápna, alebo trápna a prakticky neškodná. Ak máte v kontaktoch 41 zjavne falošných profilov, ešte to vôbec neznamená, že sa za každým z nich ukrýva tajný agent. Ak ale budete hľadať agenta, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ho nájdete práve medzi toxickými kontaktami. Niekedy úplne stačí, ak je medzi nimi len jeden a vidí vám až do žalúdka.

Ak nie ste novinár, politik, verejne činná osoba, či opinion líder, ak sa nezúčastňujete politických aktivít a nie ste významným aktivistom, ostaňte v kľude. Nezaujímate ich a ak, tak iba ako nástroj, ktorým sa k záujmovým osobám dostanú oveľa bližšie, pretože ak budete ich spoločným priateľom, stúpa ich šanca, že sa dostanú ďalej.

Ak ale patríte k niektorej z vyššieuvedených skupín, najlepšie, čo môžete pre pokoj v duši dnes urobiť je nekompromisne vyčistiť svoj zoznam priateľov. Sedem preukázateľne darebáckych kontaktov má v tejto chvíli v priateľoch viac, ako 50 mojich priateľov, a to nepoznám zďaleka všetky. Na slovenskom facebooku je v tomto čase aktívnych najmenej 6 od seba takmer nezávislých kmeňov spravovaných čiastočne štátnymi organizáciami a tiež podnikavými súkromníkmi. Každý kmeň má pritom inú úlohu, metódy a ciele. Žijú z našej hlúposti a naivity.

Radovan Bránik

Radovan Bránik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Kontakt: +421 911 182 711Na tvorbe obsahu sa vzhľadom na citlivú povahu zverejnených materiálov a zvýšené riziko pre autora v ostatnom čase podieľa tím špecialistov na bezpečnosť a analýzu.Činnosť tímu možno zatiaľ podporiť nasledovnými formami.Prevodom na: IBAN: DE69 1001 1001 2627 6063 52PayPal: radovan.branik@gmail.comhttps://www.patreon.com/user?u=13711855Ďakujeme za vašu podporu. Zoznam autorových rubrík:  NevážnePolitikaSúkromnéO kríze a nešťastíOdborná problematikaZamyslenia písané pre RTVS

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu