Aktuálne spravodajstvo z areálu na divokej vode v obci Píla

Autor: Radovan Bránik | 10.6.2011 o 1:16 | Karma článku: 14,44 | Prečítané:  3029x

Druhý deň, druhá noc na miestach, kde ešte nedávno stála krásna obec Píla. Dnes je tu areál s ešte stále veľmi divokou vodou, domy nevidno, verejné osvetlenie nefunguje. Stojím pri pulte v jednej z mála osvetlených budov v RISC centre, ktoré Modrý anjel zriadil priamo na mieste v spolupráci s obecným úradom v Píle a Bratislavským samosprávnym krajom. Je takmer ticho, len občas sa popod okná mihnú svetlá prechádzajúcich áut a keď zmiznú za zákrutou, počuť len tichý bzukot kdesi v diaľke. Nie sú to cvrčky, aj keď tie by tu čakal asi každý: to bzučia generátory a vysúšače v domoch, v ktorých ešte včera plávali pstruhy. Naľavo odomňa sú na hromade stovky fliaš balenej vody, pri nohách vrecia na piesok a dezinfekčné prostriedky na studne. Na susednom počítači vzniká aktuálny zoznam potrieb zasiahnutých. Sme v dedinke kúsok od Bratislavy, uprostred civilizácie, no dnes večer je táto dolina krajinou tretieho sveta. Toto nie je nezištný blog: zajtra tu nechceme ostať sami. Pridá sa ku nám niekto?

P1000796_res_res.JPG

V tejto chvíli je povodňovou vlnou zasiahnutých 55 domov. Väčšina z nich dostala priamy zásah. Zničené chaty nie sú spočítané doteraz. V desiatkach pivníc a obývačiek je špina a bahno, voda zaútočila na základy a kradla z pozemkov poctivo zapísaných na listoch vlastníctva. Nie je to, ako keď sa dívate na správy v televízii: len máločo vás pripraví na pohľad, aký sa naskytne, keď sa rozmarný potôčik Gidra zahrá na divokú rieku Zambezi. Neupokojil sa doteraz, no aspoň sa už zasa stáva potokom. Možno len do ďalšej búrky.

P1000791_res_res.JPG

Potrebujeme dobrovoľníkov. Teda nie my, ale miestni ľudia, ktorí sú od vysilenia zúfalí ich potrebujú. Chýbajú chladničky, chýbajú čistiace prostriedky, chýbajú vysúšače, chýbajú.. Zoznam toho, čo nechýba by bol kratší. Čo nechýba je spolupatričnosť medzi miestnymi. Prichádzajú aj ľudia zo susedných dedín, nosia, čo považujú za potrebné, no stále je to málo. Čo chýba najviac, sú lopaty a ku nim ruky, ktoré by ich držali. Ja viem, je 21 storočie a hrdinstvo sa zvyčajne končí pri diskusiách na sme.sk - ale čo ak nie? A propos.. čo robíte cez víkend? :o) Ponúkame vám celý deň driny bez nároku na odmenu, ak za ňu len nebudete považovať balenú sponzorskú vodu. Zvláštne, akú cenu tu zrazu má taká úplne obyčajná vec.. Miestni sa o ten poklad s vami iste radi podelia výmenou za silu vašich svalov. A večer budete zaručene špinaví tak, že sa budete báť nastúpiť do vlastného auta. A to ešte neviete, že parkovanie väčšieho množstva áut je v obci vylúčené a najbližšie sa dá bezpečne a bez rizika poškodenia auta zaparkovať pri hrade Červený Kameň. Po celom dni práce bude pre vás možnosť šliapať do celkom prudkého kopca sladkou odmenou.

P1000768_res_res.JPG

Hasiči, ľudia z civilnej obrany, policajti a najmä vojaci tu nechali nesmierne veľa síl, no práce sú len na začiatku. Nechcete tu vy nechať svoju dušu? Bývala to krásna dolina. Možno aj vašou zásluhou zasa raz bude. Kašlem na politiku, nikto ma nikdy nepočul zbytočne chváliť politikov, no aj vďaka osobnému nasadeniu ministrov vnútra a obrany a aj zásluhou župana Freša tu veci fungujú naozaj dobre a efektívne.

P1000809_res_res.JPG

Počul a čítal som v posledných hodinách niekoľko filozofických úvah na tému údajného uprednostňovania „západu" pred „východniarmi". Pracoval som na likvidácii následkov povodní v rôznych častiach Slovenska a môžem potvrdiť, že je to hlúposť. Tá ma už neprekvapuje, žijem na Slovensku, ale že niekto dokáže inému závidieť ešte aj povodeň, to ma neprestane udivovať asi nikdy. Nuž, folklór má v tejto krajine rozmanité podoby :o)

P1000777_res_res.JPG

Koordináciu dobrovoľníckej činnosti zabezpečuje RISC centrum v budove osvetovej besedy vedľa obecného úradu v Píle v čase od 7.00 do 24.00 každý deň až do odvolania. Mailový kontakt je zabezpečený na modrianjeli@gmail.com, telefonicky je možné sa s centrom spojiť na 0944 171 272, ale ak možno, príďte radšej osobne priamo do centra. Signál je tu ešte stále problematický a linka je využívaná na koordináciu likvidačných prác. Máme zoznam domov a rodín, ktoré nevyhnutne potrebujú pomoc s likvidáciou následkov povodne, môžete si vybrať :o)

P1000794_res_res.JPG

Ak nemôžete prísť, ale škrie vás to, môžete prispeť na darcovský účet pod názvom „Pomoc občanom zasiahnutým záplavovou vlnou" 4013783647/7500, ktorý bol zriadený štatútom zabezpečujúcim transparentné nakladanie s finančnými prostriedkami a nad ktorým má plnú kontrolu úrad Bratislavského samosprávneho kraja a poslanci krajského zastupiteľstva.

P1000744_res_res.JPG

Možno o pár dní zistím, že toto bol môj najnaivnejší blog. Ale akosi som ho nevedel napísať inak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?