Poskladajme sa mestským policajtom na nové okuliare!

Autor: Radovan Bránik | 7.8.2011 o 17:05 | Karma článku: 12,52 | Prečítané:  2455x

V piatok poobede stáli pri budove Najvyššieho súdu dvaja uniformovaní pištoľníci v modrom a čosi dôležité riešili cez vysielačku. Súdiac podľa ich výrazu a nasadenia išlo minimálne o rukojemnícku drámu, gesto, akým ma na pár minút nekompromisne zastavili pri vjazde do slepej uličky, v ktorej pravidelne parkujem budilo rešpekt. O pár minút som zistil, že išlo len o auto parkujúce kolmo na mieste, kde sa dá parkovať bez porušenie predpisov len pozdĺžne. Nič to, odchádzal som z miesta spokojný, že o moju bezpečnosť, verejný poriadok a blaho občanov je dobre postarané. Na tomto mieste mestskí policajti už dávno s obľubou rozdávajú za nedodržanie dostatočnej šírky vozovky pokuty a keď sa zadarí, tak zabezpečia aj odťah na krajšie parkovisko. Vcelku oprávnene. Okrem iného tadiaľ pravidelne prechádzajú služobné autá ministerky spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu, a tak býva rýchlosť reakcie na priestupky ukážková. Nuž ale čosi sa v piatok zmenilo..

V tej uličke sa vždy parkovalo pozdĺžne. Jedného dna sa však ktosi naštval a zaparkoval kolmo na stenu kláštora: keďže príklady tiahnu, o pár dní tak parkovali v tej úzkej uličke všetci. Po väčšine jej dĺžky to aj ide bez toho, aby ste porušili akýkoľvek predpis. Až na pár metrov susediacich s dvoma parkovacími miestami rezervovanými pre taxislužbu. Meral som to, bez porušenia triapolmetrového limitu by to zvládol možno Smart -žiadne iné auto by tam nezaparkovalo kolmo bez toho, aby reálne znepríjemnilo život úplne všetkým, ktorí do tej uličky vchádzajú, alebo vychádzajú von potom, čo nenašli voľné miesto na parkovanie. Chodievam tadiaľ niekoľkokrát denne, mestskú a aj štátnu políciu som tam videl v akcii opakovane. Keď som sa tam však v piatok večer vrátil, bolo auto stále na svojom mieste, bez papuče, alebo aspoň pokutového lístka za stieračom. V sobotu ráno tiež, takisto poobede. A tak som v sobotu večer o 19.41 vytočil 159 a spýtal sa, kde je problém.

P1010172_res_res.JPG

Prepojili ma na MsP Staré Mesto a tam som sa od operátora postupne dozvedel niekoľko zaujímavostí. Údajne vie, o aký problém ide, ale nemôže mi poskytnúť telefonickú informáciu o tom, ako riešia podnet niekoho iného. Nuž som položil otázku, či môže môj telefonát brať ako nový podnet, tentoraz môj a riešiť ho znova, nie som predsa povinný vedieť, že už sa na nich obrátil niekto iný. Vraj nemôže. Keď som ho opakovane upozornil, že na tomto mieste už viac ako 30 hodín trvá stav, keď nie sú rešpektované predpisy, spýtal sa ma, či som si istý, že je to miesto správne označené. Na moju odpoveď, že je tam zvislé a vodorovné značenie opáčil, že nie je a že podľa zákona byť musí, lebo iba zvislé nestačí. Na moje opakované tvrdenie, že tam to značenie je a že ho aj vidno opakoval, že nie je. A že ak to chcem riešiť, mám sa obrátiť na odbor dopravy, ktorý to má v kompetencii. A že keď sa mi niečo nepáči, mám prísť v pracovných dňoch na mestskú políciu osobne. Pýtal som sa, ako je potom možné, že na tom istom mieste a za ten istý priestupok v minulosti pokutovali iných vodičov. Vraj nevie.

P1010169_res_res.JPG

Teda problém nebude riešiť mestská polícia, ale občan, ktorý má s niečím takým problém. Moja skromná otázka znie.. načo je potom mestská polícia? Iste, značenie na zemi už nie je najnovšie, ale je ho stále vidno, dokonca aj v daždi, a to v piatok bolo sucho a slnečno. Desiatky vodičov tu v minulosti za identické konanie dostali od mestskej polície pokutu, tmavé Audi však 36 hodín parkovalo na mieste beztrestne a na platenej informačnej a zábavnej linke 159 jeho vodič ešte aj našiel zručného advokáta pro bono.

P1010171_res_res.JPG

Taxikári, ktorí si platia vyhradené miesta zúria a často sa práve oni stávajú terčom zlosti prechádzajúcich vodičov. Keď prechádza väčšie auto, musia z miesta odísť a potom zasa cúvať naspäť, ak by potrebovala prejsť sanitka, neprejde. A mestská polícia tvrdí, že je to v poriadku a má to riešiť niekto iný. Ak aj práve na mieste žiaden taxík nestojí, stále ide o parkovacie miesto a nie vozovku.

Neoverenou informáciu získanou od taxikára je, že údajne podľa mestských policajtov ide o súkromný pozemok, na ktorom nemajú právo zasahovať. Ak je to tak, ako je potom možné, že v minulosti zasahovala a inkasovala pokuty? Ak je to skutočne súkromný pozemok, akým právom na ňom napríklad mestská parkovacia služba vyberá poplatok za parkovné?

Na záver pár mojich otázok pre bratislavskú mestskú políciu:

1: Ak vodič odfoteného auta - tmavého Audi - podľa mestskej polície neporušuje predpisy, kedy vrátia neoprávnene udelené pokuty na tom istom mieste z minulosti vodičom, ktorí parkovali rovnako?

2: Skutočne nie je na priložených fotografiách viditeľné vodorovné a zvislé dopravné značenie, z ktorého je zrejmé, že ide o vyhradené parkovacie miesta?

3: Kedy preveríte zdravotnú spôsobilosť príslušníkov mestkej polície, ktorí raz označenie vidia a udelia pokutu a o pár dní už nevidia a pokutu neudelia? Sú v súčasnosti spôsobilí k držbe zbrane a riadeniu motorových vozidiel?

4: Ktorý zákon umožňuje mestskej polícii používať dvojaký meter, keď jedného vodiča za rovnaké konanie pokutuje a iného nie?

5: Kedy, akou formou a s akým výsledkom mestská polícia žiadala príslušný odbor dopravy o nápravu, alebo aspoň upozornila príslušný orgán na stav nezodpovedajúci dopravným predpisom?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?