Niekedy je lepšie držať hubu

Autor: Radovan Bránik | 9.8.2011 o 1:24 | Karma článku: 12,48 | Prečítané:  2310x

Od toho šialeného dňa až dodnes som na tému Breivik čítal stovky rôznych reakcií. Písali o ňom policajti, právnici, novinári, blogeri, písali aj vedci skúmajúci rastliny, psychológovia, či psychiatri, na jeho adresu a tiež na adresu jeho motivácií už pár hodín po streľbe na ostrove zasvätene diskutovali ľudia, ktorí ho v živote nestretli a ani o jeho existencii netušili. V priestore riešenia následkov kriminálnych činov a hromadných nešťastí sa intenzívne pohybujem už roky, minulé leto som sa zblízka díval na práve zastreleného vraha a jeho obeť ležiacu na chodníku na ulici Horova a 36 hodín potom aj na blízkych obetí, ktoré neprežili jeho besnenie. Dalo by sa teda s obdretými ušami a s trochou nafúkanosti tváriť, že o tejto téme čosi viem. Napriek tomu som radšej mlčal a čakal, kým sa o Brievikovi objavia namiesto zbožných želaní a zasvätených stanovísk vycucaných z prsta aj seriózne informácie. Výsledky vyšetrovania, reálne fakty, Žiaľ, podobne trpezlivo sa nezachovali mnohí ľudia, ktorých si vážim, alebo by som si ich vážiť chcel. A nielen oni. Tento blog nie je o Breivikovi, ale o kalnom bahne, ktoré jeho čin rozvíril na dne mnohých zdanlivo čistých duší.

Na Breivika je už dnes odborníkom takmer každý, kto dokáže písať. Je to do istej miery prirodzená reakcia na situáciu, ktorá sa svojou abnormalitou vzpiera bežným algoritmom ľudského prežívania. Prirodzená, a možno aj pochopiteľná je chuť čím skôr napísať a povedať niečo, čo by pomohlo vysvetliť jeho konanie a tak začať znova nadobúdať kontrolu nad vlastným svetom. Tomu možno rozumieť. Čo je však už za hranicou pochopiteľného sú niektoré reakcie, ktorými sa ich autori nechutne priživujú na atraktívnej téme. A tak sme sa stihli dozvedieť, že je vraj Breivik slobodomurár a kresťanský fanatik, vraj je aj pravicovým extrémistom, neskôr dokonca sionistom, či aspoň obdivovateľom Izraela, že je vraj klimaskeptikom a súdiac podľa obsahu toho hnusného manipulatívneho článku pána Ača to vraj vypovedá čosi podstatné o ostatných podobne zmýšľajúcich ľuďoch. Nuž, ak to vôbec o niečom vypovedá, tak najviac práve o autoroch podobných žvástov. Je až neuveriteľné, s akou ľahkosťou si aj zdanlivo racionálne uvažujúci ľudia osvojili mediálne klišé a ďalej ho svojimi príspevkami do verejnej diskusie živili. Čo na tom, že mnohé z týchto klišé sa navzájom absolútne vylučujú, čo na tom, že vychádzali pár hodín po udalosti iba zo zmätočných, neoverených a často úplne nesprávnych úsudkov pracovníkov médií - hlavne, že ich zasa raz bolo počuť a svet neprišiel o ich jasnozrivé dedukcie.

Dovolím si vlastnú definíciu toho, čo sa stalo, s rizikom, že ani dlhý čas čakania a skúmania situácie nezaručí, že mám pravdu: dokonca pôjde o navýsosť neodbornú definíciu, ktorá sa ani nepokúša tváriť sa zasvätene a každý psychológ ma pre ňu s chuťou zotrie. Nech. Nemusím byť vždy objektívny. Tu je: Breivik je obyčajný vypatlaný magor. Zúfalec, ktorý by pre vlastné zviditeľnenie zavraždil ešte viac detí, ak by mu v tom niekto konečne nezabránil. A je úplne jedno, či je klimaskeptik, pravičiar, alebo marxista, či trockista, ak by sa hneď aj hlásil k ľavici, netrúfol by som si tým argumentovať v žiadnej diskusii. Nezrelý chlapček, ktorý je vo svojom sebaobdive zúfalo smiešny, lebo veď čo môže byť trápnejšie, ako keď si dospelý muž navlieka na seba vymyslené rovnošaty, vymyslené vyznamenania a tituluje sa vymyslenými titulmi, keď si sám seba predstavuje ako šéfa novej rytierskej nórskej vlády? Keď sa muž fotí v ateliéri so zbraňami a jediným kritériom je to, aby boli čo najväčšie, freudovské zjednodušené vysvetlenie sa priam ponúka. Už vražda človeka v afekte je zjavným prekročením základných civilizačných vzorcov. Zavraždiť plánovite desiatky ľudí už je absolútnym vykoľajením a prekročením všetkých mysliteľných tabu, ktoré nemá reálny súvis so žiadnou ideológiou. Je úplne jedno, k čomu sa hlásil a čomu veril. Na čosi také nestačí žiadna viera a ani ideológia. Na čosi také vám musí regulérne hrabať. Lebo áno, aj vrah desiatok nevinných môže byť napriek zjavnej inteligencii prízemný tupec snažiaci sa dokázať svetu, že ním nie je. Bravó, pán Breivik, vaša reklamná kampaň stála 77 životov a celý jej výsledok možno zhrnúť do nasledujúcej vety: pred streľbou možno len zopár ľudí tušilo, že ste totálny magor a pošuk - dnes už to vedia takmer všetci.

Aj preto si myslím, že snaha veľkej časti ľavičiarov nasadzovať svojim ideovým protivníkom psiu hlavu a používať porovnávanie s Breivikom v rovine súboja ideológií je sprosté a nechutné zneužívanie situácie, nehodné akejkoľvek serióznej debaty. Že sa podobných prešľapov suverénne a opakovane dopúšťajú aj ľudia, od ktorých by sa dalo čakať aj niečo viac je signálom o zvrátenosti ich duší, nie tej Breivikovej. On im len dal šancu, aby sa prejavili.

Hitler maľoval krajinky a chcel byť maliarom, maľbu istý čas dokonca študoval. Slovutní odborníci, znamená to, že by som si mal zaobstarať zbraň a preventívne strieľať podozrivých pouličných portrétistov? Lebo presne takéto za vlasy pritiahnuté dedukcie ponúkate svojim fanúšikom. Prosím.. už stačí. Nech už sa zasa vráti do verejnej diskusie rozum. Budeme ho potrebovať. Breivik bol v čomsi prvým: niečo mi vraví, že určite nie posledným. Podobným hrôzam v budúcnosti nezabránime - môžete sa prosím aspoň vy prestať chovať ako hovädá?

PS: Toto je môj súkromný názor a nemá žiadny súvis s mojou prácou v Modrom anjelovi. Ak by som sa vyjadroval služobne, niektoré ostré a neodborné vyjadrenia na adresu Breivika by som si nemohol dovoliť.. A ja som si ich veľmi chcel dovoliť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?