Smutný koniec diskutéra - hrdinu

Autor: Radovan Bránik | 30.8.2011 o 1:40 | Karma článku: 12,99 | Prečítané:  6418x

Diskusie mám rád. Niekedy dokonca vášnivo rád. Stretnúť v nich možno všelikoho a možno väčšia polovica diskutérov vo mne občas budí pocit, že sa niekde v tajných laboratóriách podaril diabolský experiment - spárenie chrobáka Truhlíka s Johnom Rambom blahej pamäti. Venujú sa mi často, často aj s veľkou chuťou. Občas pregĺgam, keď si prečítam, čo všetko ešte o sebe neviem a občas sa im aj podarí ma poriadne naštvať: naštvať blogera, toť svätý grál každého anonymného diskutéra. No a občas sa to niektorým podarí aj poriadne prepísknuť a občas sa potom stávajú menej anonymnými. To vtedy, keď ma naštvú priveľmi a keď to veľmi prepísknu. Ako onehdá jeden, či vlastne dvaja a teda vlastne jeden, v diskusii pod mojimi článkami na tému rasizmus. Aj keď ten môj blog vlastne nebol o rasizme, ale o jednej vtipnej slečne z Bratislavy, ale to je už iný príbeh. Naspäť k hrdinom toho dnešného, nickom "psycholog" a "bosorka290466".

Obaja v divokej a často mieru slušnosti prekračujúcej diskusii zašli priďaleko. Ďalej, než sa sluší v slušnej spoločnosti, ďalej, než dovoľuje zákon. Pokúšal som sa na stále agresívnejšie invektívy reagovať zdržanlivo, alebo vôbec nie, neskôr nepomohol ani výsmech, nepomáhalo nič. Že píšem bludy, hlúposti a vymýšľam si je vcelku bežné folklórne osvieženie diskusií, s pribúdajúcimi príspevkami som sa však o sebe dozvedel aj to, že "beriem kopec prachov z rôznych grantov", že "iní nie sú tak štedro platení z rôznych príspevkov a grantov" a že "ma vidno všade, kde mám možnosť sebachválou honiť si vlastné ego a ešte viac prachov do vlastnej kapsy", prípadne mu "mnohí cigáni hovorili, ako som si namastil vrecká na ich úkor z rôznych grantov a nadácií". A k tomu nesmierne množstvo doplňujúcich informácií, ktoré môj skutočný obraz minuli o nepodstatných 99%. Už len drobný a nepodstatný detail: ani ja osobne, ani tím, ktorý vediem nikdy, podotýkam nikdy nezískal zo žiadneho z grantov a ani zo žiadnych podobných programov nič. Nielen, čo sa rómskej problematiky týka, my sme nikdy nezískali žiaden grant ako taký. Naša neziskovosť je z tohto pohľadu až smutná, keďže zatiaľ ideme iba a výlučne na vlastné triko.

Za roky, počas ktorých sa pohybujem v priestore likvidácie krízových udalostí som si vybudoval meno, za ktoré sa nemusím hanbiť a nikdy som ho nepošpinil žiadnym zneužitím peňazí. Nie som prijímateľom žiadnych podpôr, grantov, či projektov a moje dobré meno má značnú cenu. Ak sa niekto pokúsi ničiť ho takýmto spôsobom, musí počítať s následkami. Nimi sú - nie, moja päsť nie, preboha! :o) - trestné stíhanie pre trestný čin ohovárania a občianskoprávne konanie prostredníctvom súdu. Nuž som kontaktoval políciu a právničku.

Zvyčajne nie je príliš zložité zákonnou cestou zistiť totožnosť uleteného diskutéra, alebo sa mu priblížiť natoľko, že pre políciu je jeho skutočná identita známa v priebehu niekoľkých hodín. Najmä tí zlostnejší väčšinou rýchlo zabudnú na triky s falošnou IP adresou, alebo nechodievajú diskutovať do zapadnutých internetových kaviarní. Napriek anonymnému nicku sú známejší, než si mnohí myslia. Čítajúc mnohé príspevky v diskusiách na sme.sk si často vravím, že anonymovia radi brnkajú na napnutú strunu trpezlivosti, spoliehajúc sa iba na to, že dotknutí iba mávnu rukou a nebudú si uplatňovať svoje zákonné práva. Nuž ale v mojom prípade tá strunka praskla.

Výsledok? Z pána Hydea sa v priebehu 48 hodín stal doktor Jekyll: stačilo poodkryť zdanlivo nepriestrelnú fasádu anonymity bojovného nicku, použiť základné techniky krízového vyjednávania a miesto výrazov uvedených v úvode tohto článku som na moju adresu zrazu čítal celkom iné. V diskusiách sa pod každým útočným príspevkom objavil jeden nový s vysvetľujúcim textom, ktorý má k útočnosti ďaleko. Od uvedeného pána mi dodnes prišlo desať mailov, v ktorých sa postupne odkrývala pravda o jeho motiváciách a dôvodoch, ktoré ho viedli k tomu, že konal tak, ako konal. Vrátane vysvetlenia, že v "zápale boja" zneužil konto blízkej osoby bez jej vedomia a teda za príspevkami oboch nickov stála jediná osoba: a miesto Truhlíkoramba som zrazu uvidel úplne obyčajného človeka plného smútku a frustrácií, s ktorými si jednoducho nevedel rady a tak urobil asi najhlúpejšiu vec v živote - brnkal po nose práve mne. Aj keď som jeden príbeh pochopil, nikdy ma neprestane prekvapovať, prečo sa aj relatívne príčetní ľudia pod pláštikom anonymity chovajú často horšie, než zvieratá. Pochopil by som ešte, keby sa do mňa pustil niekto, kto ma aspoň trochu pozná, nemá ma rád a bojí sa vybaviť si to so mnou z očí do očí. Ale tohto človeka som v živote nevidel, oni on mňa nie, sme z úplne iných svetov. Úplne stačilo, že som mal odlišný názor.

Nezverejnenie jeho totožnosti, nepokračujúce stíhanie pre trestný čin ohovárania a ustúpenie od vymáhania škody na dobrom mene súdnou cestou je výsledkom môjho slobodného rozhodnutia. Mám pre skončenie svojich aktivít voči nemu dobrý osobný dôvod a opäť nefinančný, plynúci z viery, že táto lekcia bola dostatočne poučná a tiež z jeho konkrétnych životných okolností, tiež vychádzam z vedomia, že následky trestného stíhania a platenia odškodného by boli vo vzťahu k jeho sociálnemu statusu a statusu jeho blízkych likvidačné. Viem aj, že si svojim konaním vo vlastnom svete spôsobil nemálo vzťahových problémov, ktorých náprava potrvá dlho a nebude jednoduchá. Držím mu palce a jeho blízkym tiež. A myslím to smrteľne vážne. Nikdy nebolo mojim úmyslom sa niekomu mstiť a snoriť v jeho živote. Chcel som len pravdu a tú som dostal. O nápravu svojho mena sa musím postarať sám, lebo vo finančných možnostiach toho pána nie je ani len zverejnenie inzerátu s ospravedlnením. Verím, že príde aspoň do diskusie k tomuto článku a nájde odvahu napísať, čo sa patrí. Právničku si zaplatím zo svojho, nech je obraz úplný.

Nuž, hor sa do diskusie, dámy a páni :o)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?