Vlk, ktorý šteká, nehryzie

Autor: Radovan Bránik | 27.10.2011 o 20:12 | Karma článku: 16,43 | Prečítané:  10810x

Stalo sa to v okamihu, keď prvý človek použil namiesto ruky palicu: úplne prvá zbraň, úplne prvý pokus zmeniť jasné pravidlá v prospech tých vychcanejších, ktorým vlastné päste neumožnili presadiť sa pri silnejších samcoch. Potom sa to už nedalo zastaviť. Prišli kopije, šípy, neskôr všemožné vynálezy, vynájdené v snahe získať nespravodlivú výhodu pre tých, ktorí by si bez zbrane ani neškrtli. Dnes vás už puškou pohodlne zloží na 300 metrov aj úplný lúzer.

Obľúbeným poľovníckym argumentom je tvrdenie, že zabíjanie zvierat nie je ich jedinou aktivitou. Vraj okrem toho ešte budujú posedy, krmelce a v zime do nich prinášajú jedlo a soľ. Geniálne: veď taký Fritzl je potom tiež celkom milý chlapík. Čo na tom, že roky väznil a znásilňoval svoju dcéru? Veď jej pritom aj šaty kúpil, aj sa jej o stravu postaral, keď bola chudinka taká nesamostatná. Veď sa okrem toho staral o záhradku, aj plot mal každé dva roky pekne namaľovaný a susedom sa vždy slušne pozdravil. Tak vo co go?

Poľovníci vraj strieľaním škodnej chránia zver pred nadmerným vyrušovaním. Keď už konečne vystrieľajú všetku škodnú, naše lesy budú navždy plné pokojných a šťastných zvierat, ktoré nevyruší streľba z brokovníc, guľovníc a iných íc, nebude im vadiť rachot, ktorý spôsobujú nadháňači zveri a budú celé rozradostené skákať v ústrety priateľským brokom a guľkám.

Každý, kto viní ostrostrelcov z úchylky by si mal uvedomiť, aké šťastné časy žije všemožná lesná zver. Dokážete si predstaviť, akým šialeným utrpením z neistoty musela prechádzať desiatky miliónov rokov predtým, ako sa z opice konečne vyvinul poľovník? Kým poľovníci streľbou na jedny zvieratá nechránili tie druhé, žila zver v neopísateľných úzkostiach a strachu. Odkedy máme poľovné združenia, je všetko inak a príroda sa konečne spamätáva z tej strašnej nikým neriadenej a nekontrolovanej anarchie.

Vraj tí, ktorí sú proti poľovníkom sú pokrytci, lebo kupujú mäso zo zabitých zvierat v obchodoch. Hm.. Páni poľovníci, skutočne ste už videli v obchode niekoho kupovať mäso s takýmto neskrývaným nadšením? Ak by ste sa takto správali pri regáli v obchode, zrejme by vás rýchlo vyviedli s podozrením na duševné ochorenie. Aspoň ja som ešte nestretol v obchode nikoho, kto by bol z kontaktu s mŕtvym telom v podobnej extáze. Poľovníci sa tak tvária veľmi často. V obchode ide iba o jedlo. V lese hlavne o potešenie zo zabíjania.

Autor presného výstrelu na Lilicu má vo svojom facebookovom profile ešte niekoľko zaujímavých fotografií. Fotky s mŕtvym srncom, ktorého nežne nazýva srnčekom, fotky s mŕtvym bažantom zo všetkých možných uhlov, okrem toho aj album s fotkami, kde je so svojou priateľkou. Tá je napodiv živá. To zrejme vysvetľuje jeho sklamaný výraz.

Poľovníctvo je vlastne ochrana prírody. Ako vôbec príroda dokázala prežiť, kým nebolo poľovníkov? Dodnes túto nepravdepodobnú záhadu nikto nevysvetlil. Poľovníci pritom prírodu chránia pred človekom, psom a mačkami. Ľudí zatiaľ nestrieľajú vo väčších množstvách, uspokoja sa s niekoľkými náhodne zastrelenými jedincami ročne, lebo sú duše citlivé a schopné kompromisu, zato mačiek a psov odídu ich guľkami ročne tisíce. Presne vedia, že do ich prírody ani jedna z týchto troch škodlivín nepatrí. Príroda je pre nich všetko, vesmír, lesy, lúky, galaxie, celý ekosystém, dokonca aj oni sami sú údajne jej súčasťou - jedinou výnimkou z poriadku sveta sú ľudia, mačky a psy.

Poznám niekoľko poľovníkov, nejeden z nich pôsobí ako príčetný a solídny človek. Aj preto nedokážem pochopiť, čo krásneho vidia na zastrelení naivného diviaka na diaľku z bezpečia posedu, keď mu predtým na zem nasypali návnadu. Nerozumiem, prečo mu potom do úst strčia do úst halúzku a držia pri jeho mŕtvole čestnú stráž a ešte sa tvária, že im to zviera bolo dôstojným protivníkom. Neviem a ani nechcem chápať rituál, ktorý ich núti sa s tými mŕtvymi fotiť, ukladať ich telá do pravých uhlov a prípadne si izbu vyzdobiť parožím a lebkami. Mne v takých miestach býva úzko, a to som už mŕtvych zvierat a ľudí videl veľa. Nič proti duševným poruchám, ale na rozdiel od poľovníkov majú nositelia väčšiny úchyliek v sebe dosť slušnosti, aby sa ani nepokúšali dať si ich legislatívne chrániť samostatným zákonom. Tuším len poľovníci bohorovne požadujú akceptáciu ich hromadnej psychoterapie parlamentnou väčšinou a ako bonus by ešte radi naďalej beztrestne strieľali naše psy a mačky.

Skutočne patria zbrane do rúk ľudí, pre ktorých je zabíjanie ohromná pasia? Alebo poznáte jediného poľovníka, ktorý by na zviera strieľal nerád a z donútenia? Nechcú, aby psy a mačky zabíjali zver. Chcú toto právo iba pre seba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?