Stredovek v nákupnom centre

Autor: Radovan Bránik | 11.12.2011 o 21:40 | (upravené 11.12.2011 o 21:49) Karma článku: 18,32 | Prečítané:  29469x

K centru vás privedú moderné diaľkovo riadené semafory. Zaparkujete v garáži so systémom navádzania, ktorý rozpozná, že ste zaparkovali a označí vaše miesto červeným svetlom. Nákupné centrum je plné elektroniky a systémov, ktorými je riadené chladenie, vykurovanie, osvetlenie, či bezpečnosť. Platíte kartami, elektronika v pokladniach si robí svoju prácu, na všetko dozerajú sady kamier. Dokonca aj na toaletách o spláchnutí rozhodujú fotobunky a infračervené senzory púšťajú vodu na umývanie rúk bez toho, aby ste sa museli čohokoľvek dotknúť. Vaše hovná však rovnako ako v stredoveku plávajú do Dunaja bez použitia akejkoľvek modernej technológie. Ako je to možné? Je rok 2011 a na banálnu čističku odpadových vôd investor nenašiel peniaze? Alebo iba nejakým zázrakom nefunguje?

3071.jpg

Nízka hladina Dunaja odhalila mnohé krásne miesta a tiež pohľady, ktoré sa obyvateľom mesta často nenaskytnú. Okrem tých krásnych sa však spod hladiny vynorili aj iné, na ktoré je lepšie sa nepozerať, ak si chcete zachovať chuť na nedeľný obed. Korzo na nábreží pri obchodnom centre je z tých krásnych miest. Pár metrov odtiaľ ale ústi do rieky potrubie, ktoré je zvyčajne ukryté pod hladinou. Teraz však končí asi meter nad ňou a pohľad, ktorý ponúka je vhodný iba pre milovníkov zvrhlostí.

3067.jpg

Na kameňoch sa nachádzajú tisíce kúskov rozmočeného papiera zelenej - to je ten na utieranie rúk - a bielej farby, ktorým sa utiera niečo iné. Do toho neopísateľné zvyšky látkovej výmeny druhu Homo Sapiens a rôzne hygienické potreby, ktoré sa napriek varovaniam zjavne stále najjednoduchšie hádžu do záchoda. Je celkom evidentné, že cestou od záchoda k rieke sa ich nedotklo nič, čo by pripomínalo pokus o vyčistenie odpadu: všetko je to ešte celkom čerstvé a takmer neporušené. Ak vôbec možno tento výraz použiť v podobných súvislostiach..

3072.jpg

Som v oblasti nakladania s odpadmi úplný amatér a tak je možno papierovo všetko v poriadku a dokonca sa nájdu odborníci, ktorí mi vysvetlia, že rybám podobný kúpeľ vlastne prospieva. Je mi len smiešna predstava, že ak by vás pri vykonávaní potreby na brehu Dunaja videl mestský policajt, pokute by ste sa vyhli iba ťažko - ak však tých zvyškov z nalešteného centra plného luxusu na to isté miesto pritečú tisíce, nevadí to už nikomu.

 

Žiaľ, nemal som so sebou okrem mobilu nič, čím by sa tieto krásy dali zachytiť. Ak vám chýbajú detaily, zájdite si k Eurovea, alebo tie fotky zajtra vymením za kvalitnejšie.

 

PS: Rada pre vedenie obchodného centra: počkajte, kým zasa hladina stúpne a bude všetko tak, ako predtým. Snáď si to dovtedy už nikto iný nevšimne. V Dunaji sa skryje mnohé a vy nebudete mať s čistením odpadových vôd žiadne náklady. Je totiž evidentné, že si to nemôžete dovoliť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?