Opakované utrpenie hlúpeho voliča

Autor: Radovan Bránik | 23.2.2012 o 8:15 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  1349x

Dnešný blog nebude o tom, kohomenobývalýkandidátnesmievysloviťnahlasabynevyzeralako-platenýagentarozvracačaúbožiakčoškodílebourčitenerozdýchalsvojodchodzpolitiky. Bude o Jeho nadšených podporovateľoch. O ľuďoch, ktorí sa vo svojich slabých chvíľach považujú za svojprávnych voličov - teda sa za nich považujú prakticky neustále. Nedostatok logiky, neschopnosť domyslieť niečo až po zajtrajší obed, či pochopiť, že okrem zlomyseľnosti môžu existovať pre život a konanie aj iné, ako nízke motivácie limitujú ich prežívanie do tej miery, že je naozaj fascinujúce ich pozorovať. Ešte viac komunikovať s nimi. No ešte viac ich provokovať. Niekedy je to naozaj pekelná zábava..

Ich utrpenie sa začalo hneď po novembrovej revolúcii. Milosrdný boľševik ich nutnosti slobodnej voľby radšej nikdy nevystavil, to pravé peklo sa preto rozpútalo až s prvými slobodnými voľbami. Vtedy to prvýkrát zabolelo, no predsa skúsili, veriac, že nabudúce už to hádam bolieť nebude. Že stačí pokúsiť sa myslieť chvíľku pred voľbami a potom to aspoň na štyri roky zasa zariadi niekto iný. Zariadil. A verili mu aj vtedy, keď sa po krajine preháňal na aute Opel Corsa s nápisom Audi A8 W12 na kufri. Agent Doktor sa rýchlo naučil, ako voličom odpomôcť od bolesti. Myslenie spôsobuje bolesť, viera však bolesti zbavuje. A tak ich naučil veriť a oni mu radi verili, aj keď si tie lži už neveril ani sám. Nočná mora tohto typu voliča prišla vzápätí: už prvé predčasné voľby boli signálom, že ani prísľub štyroch pokojných rokov vyplnených pokojným ležaním pred farebným televízorom a občasnými chabými pokusmi o reprodukciu už neplatí. Prišlo rozčarovanie, potom hnev a ešte neskôr rezignované čakanie na nového spasiteľa.

A on prišiel, ako príde vždy, keď ho ľudia túžobne vyčkávajú. A dal im znova presne to, čo potrebujú. Jeho kamoš, s ktorým občas zájdu na colu to vystihol presne: demokracia je nahovno systém. Počas tých slávnych rokov sa stali legendami, pri ktorých Bonnie a Clyde blednú závisťou. Vydrancovali túto krajinu, no boli naši. Tým zlým, cudzím židákom, imperialistom a slobodomurárom sa neodpúšťa. No Robo je tuná z vedľajšej dediny, tetkinej sesternice švagra brat. Robo je jednoducho náš. Všetko by išlo dobre, nebyť toho, že Robo to predsa len trošku prepískol. Nie príliš, lebo ho ešte stále volí tretina registrovaných voličov, no dosť na to, aby už nerozhodoval o tom, kto zostaví vládu. Taká hlúpa patália..

Róbert, mýliš sa. Ľudia nepotrebujú istoty. Ľudia potrebujú veriť. A keď už naozaj niet komu, uveria tomu, kto sa pri klamstve najmenej červená. Tak našli svojho najnovšieho jediného spasiteľa. Dokonca aj ja som jeho slovu chvíľu veril. Môže vytresnúť akúkoľvek hlúposť, len nech znie zrozumiteľne. Zajtra ju kľudne poprie, len nech je to jednoduché a nechce to od nás premýšľanie. A že bez začervenania klame? No a? Veď robí iba to, čo jeho voliči robia denne a vôbec sa za to nehanbia. Tiež nie sú klamári. Sú iba šikovní, ako On.

Takže je, milý Martin, vlastne dobré, že si sa vyhol parlamentu. Debilom nevysvetlíš, že sa ti riadne uľavilo a je ti lepšie, než keď si kandidoval. Bol by si pre nich v parlamente tým, čím je červené súkno pre farboslepého býka. Iritujú ich ešte aj zubné kefky a vlastne i všetko ostatné, čo pri práci používa hlavu. Že nový LenOn nemá rozum? Ale má gule. Že nás sprosto podviedol? Podľa nich bol iba šikovný. Že sme uverili podanej ruke? To sme vraj boli iba sprostí a naivní a On je geniálny stratég. Frajer, čo špinavými rukami vyčistí parlament. On predsa dokáže aj deliť nulou. Napísal o tom dokonca diplomovku.

Keď On posiela na detektor iných, fanúšikovia sú v extáze: keď iní posielajú na detektor Jeho, niet väčšej drzosti. Keď to robí On, je to dôkaz Jeho čistoty, stratégie, taktického myslenia a úprimnej snahy o očistu politiky. Keď si to dovolí niekto iný, je to svätokrádež potrestaná okamžite spŕškou urážok a insinuácií pochádzajúcich z najhlbšieho dna žumpy.

Zvykne sa hovoriť, že každý národ má presne takú vládu, akú si zaslúži. Občas mám ale pocit, že takéhoto prihoretého voliča si nezaslúži ani tá najhoršia vláda.

A ešte čosi: títo dobrí ľudkovia milujú diskusie pod článkami a v nich nám to všetko vyššieuvedené veľmi radi zasa predvedú. Robia to vraj dokonca úplne zdarma. Sú lákadlá, ktorým jednoducho nedokážu odolať. Tak ktorý bude tentoraz prvý? :o)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?