Ježiš Kristus na detektore pravdy

Autor: Radovan Bránik | 29.2.2012 o 8:10 | Karma článku: 17,89 | Prečítané:  4331x

Minulý týždeň sme boli svedkami predstavenia poplatného starému úskoku rímskych cisárov Panem et circenses. Chlieb však naši politici už z úsporných dôvodov dávno vynechávajú a dávajú ľudu iba hry. Tak si to zhrňme. Čo sme to mali vidieť, čo sme skutočne videli a čo sme vidieť a vedieť určite nemali?

Čo videli diváci? Bežný krčmový konzument televízneho spravodajstva videl usmiateho Igora Matoviča obopnutého hadičkami a káblikmi tajomného prístroja uprostred kŕdľa dychtivých novinárov. Bežný divák tiež v tých istých správach počul, že Igor Matovič úspešne prešiel skúškou na detektore lži. Dozvedel sa tiež, že jeho úspech potvrdil nejaký dôležitý prezident niečoho, Angličan a sympaťák, no hlavne prezident. Niečoho. Čohokoľvek, len nech to dobre znie. Krčmový volič váhajúci medzi Slotom a Matovičom viac nepotrebuje. Pár dní predtým dokonca Igor na tlačovke tvrdil, že by sa kľudne pobil aj s Ficom, a že je Rafaj čivava, triezvejší si dokonca matne spomínajú, že svojho času vyzval na férovku aj fešiho Kaliňáka. K bitke síce nedošlo, ale keby došlo, je jasné, kto by vyhral. No nevoľte ho, keď je taký odvážny. A na program hnutia kľudne zabudnite. Ten jeho voliča vôbec nezaujíma.

matovic-r250_res.jpg

Ako to bolo v skutočnosti? V skutočnosti boli tie kábliky a hadičky určené iba pre kamery a fotoaparáty. V skutočnosti (ak teda možno Igorovi veriť aspoň v dátumoch) bol na vyšetrení tajne už takmer týždeň predtým. Otázka, či by sme sa o prípadnom neúspechu vôbec dozvedeli ostáva visieť vo vzduchu nezodpovedaná, rovnako ako množstvo iných otázok. Videl niekto niekedy výsledok toho testu? Odfotili si novinári skúšobný protokol? Nie. Veď načo. Odfotili si Igora s hadičkami, na prvú stránku to stačí. Zaoberal sa niektorý novinár rozporom vo vyjadreniach Igora Matoviča a Dona Cargilla, keď jeden tvrdil, že médiá neinformoval, lebo to Cargill zakázal, zatiaľ čo Cargill tvrdí, že sa ho Igor na médiá vopred vôbec nepýtal? Spýtal sa niekto, prečo pred médiami tajil ešte aj deň, miesto a samotný fakt, že sa test uskutoční? Nebodaj sa bál, že sa novinári do testovacej miestnosti vnútia násilím a ovplyvnia tak výsledky? Nie. Igor Matovič šiel na detektor ďaleko a tajne, pre istotu, ak by to zle dopadlo. Dodnes je tiež nevysvetlené, ako by mohla zničiť výsledok testu obyčajná zapnutá videokamera (!), no aktívna prítomnosť tlmočníka na Igorovu schopnosť sústredenia vraj žiaden vplyv nemala. Svätá prostota.. Igora síce novinári neovládateľne vzrušujú, to je známy fakt, no jednu kameru by hádam zvládol.

Igor Matovič si vraj vyšetrenie u Dona Cargilla zaplatil, hovorilo sa o sume nepresahujúcej 1000 Euro. O čom sa radšej nehovorilo je, kto Donovi Cargillovi platil iste nie lacnú propagačnú cestu na Slovensko a späť. Ak si ju platil sám, nuž na to musel mať nejaký dôvod. Ak tým sledoval vlastnú propagáciu a propagáciu metódy, ktorou sa živí, potom ho nemožno považovať za seriózny a nezaujatý zdroj informácií. Možno mal iný dôvod, no na tlačovky do zahraničia sa bezdôvodne nechodí a letenky tiež niečo stoja. Ak mu cestu platil Matovič, je ako dôveryhodný zdroj úplne vylúčený. No novinári sa nepýtali. To málo, čo Igor dáva im stačí. Ak by slovači prezident intergalaktickej asociácie absolútnych poisťovateľov čohokoľvek tvrdil, že žiadne podfuky malými písmenkami v poistných zmluvách nie sú, tušili by čertovinu. Keď ich však oblbuje prezident čohosi Cargill, kontrolky ostávajú z nepochopiteľných dôvodov vypnuté. Možno je to tým, že ho tu ešte nepoznajú. V Británii sa podieľa na televíznej show z najhlbšieho dna žumpy, pri ktorej všetky naše farmy a farmári blednú závisťou a odporom ku kamerám rozhodne netrpí. Oplatí sa to vidieť celé. Alebo skúste - z niektorej z britských sietí - poslať sms s textom "LIE" "VASEMENO" na číslo 66633 a ak tá "služba" ešte funguje, za slušný peniaz dostanete hodnotné výsledky.. :o)

Igor Matovič vyzval všetkých predsedov strán a hnutí kandidujúcich v parlamentných voľbách, aby šli na test s tými istými otázkami. Nuž.. Róbert Fico sa už niekoľko nocí trasie od strachu pred otázkou, či niekedy podviedol štát na daniach a cle pri dovoze tlačiarenského stroja. Pretože práve túto otázku si Igor samopoložil pri údajnom teste. Igor Matovič si na detektore nepoložil otázku, či niekedy podviedol štát na daniach a cle. Igor Matovič sa pýtal sám seba, či podviedol štát na daniach a cle len pri dovoze nejakého stroja. Ako podnikateľ má pritom nesmierne množstvo príležitostí k daňovým a colným únikom, no z celkom "záhadných a ťažko vysvetliteľných" dôvodov ho pri tomto samovyšetrení zaujímal z tisíca možných daňových únikov tento jediný. Prečo, to vie len on sám a 99% mysliacich voličov. O takých ale IM nestojí. Obraz predsedov kladúcich si túto otázku na detektore bude stáť rozhodne za to :o) Igor sa tiež samospýtal, či mu niekto niekedy ponúkol reálny úplatok. Nesamospýtal sa, či mu niekto ponúkol úplatok. On sa pýtal sám seba len na ten reálny. Ako tieto dve veci rozlišuje sme sa nedozvedeli. Tak ako dodnes nevieme meno osoby, ktorá sa pritom vraj nedopustila ničoho zlého, len nevinného vtipu. Prečo nám Igor dodnes tají meno úplne nevinnej a ešte aj veľmi vtipnej osoby sa zrejme nedozvieme nikdy.

Bolo to dobré predstavenie. Takmer dráma. Vôbec nie lacná, no divákov to bavilo a takmer splnila svoj účel. Až celkom na záver sa nechtiac zmenila na tragikomédiu, keď si jedna z dvoch hlavných postáv - Don Cargill - nedala pozor na jazyk a na otázku redaktora "Môže ísť na test hocikto?" odpovedal: "Všetci, okrem bláznov. Mal som človeka, ktorý o sebe tvrdil, že je Ježiš Kristus". Zarazeného redaktora zaujímalo: "A prešiel?", na čo mu Cargil bez zaváhania povedal: "Áno, pretože tomu veril". Takže podľa samotného prezidenta čohokoľvek na oklamanie detektora stačí, ak testovaná osoba verí vlastnej lži. Ak vypustíme málo pravdepodobnú verziu, že Cargill skutočne testoval Ježiša Krista, išlo o jasného klamára. Bláznov totiž Cargill podľa vlastných slov zásadne netestuje. Britské médiá by za tento podfuk ktoréhokoľvek politika a aj pána Cargilla zmietli z povrchu zemského. Slovenské? Na zaplakanie.

Igor, mám pre vás zásadnú otázku na vyšetrenie: Veríte svojim klamstvám aspoň vy sám? Označili ste deň konania tlačovky za zlomový, pretože vraj umožní posudzovať politikov podľa skutkov. V tom prvom sa s Igorom vzácne zhodujeme: ja som sa napríklad od smiechu takmer zlomil v páse..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?