Nezahanbujte Britániu - ona sa hanbí sama

Autor: Radovan Bránik | 19.9.2012 o 8:33 | Karma článku: 19,01 | Prečítané:  3746x

Nebudem tu vŕtať do prípadu, ktorý otriasa Slovenskom a už vôbec sa necítim byť oprávnený stavať sa na ktorúkoľvek stranu. Držím palce, aby dopadlo všetko, ako má. Vediac, že svet je plný ťažkých príbehov, ktoré nemali to šťastie a nestali sa senzáciou, chodím ulicami o čosi tichšie, než náhle prebudení demonštranti. Chodím a dívam sa. Panskou ulicou chodím roky a už takmer neodmysliteľne ku nej patrí vlajka spojeneckej krajiny, ktorá má nesmierne množstvo dôvodov na hrdosť. Už si ju ani neuvedomujem, je vždy na svojom mieste a rozvinutá. Včera sa ale čosi stalo: z okna sa vyklonila postava a britskú vlajku omotávala okolo žrde. Keď skončila, s podobnou dôkladnosťou urobila to isté vlajke Únie. Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska práve ohlásilo bizarnú kapituláciu.

IMG_20120918_174318v.jpg

O hodinu sa mala pred budovou uskutočniť demonštrácia na podporu detí odobratých rodičom v Londýne. Zamestnanci na poobedie dostali voľno a odišli z budovy skôr, než sa tam zjavil prvý demonštrant. Zatvorili okná, zatiahli závesy a žalúzie.. a vlajky vlastnej krajiny a Európskej únie zbabelo omotali a prilepili k parapetom, aby sa ani náhodou nerozvinuli. Neuveriteľné.

Žijeme čudné časy. Pod touto vlajkou umierali briti za slobodu v druhej svetovej vojne. Tá istá vlajka sprevádzala všetky veľké chvíle Spojeného kráľovstva a aj tie menej slávne. Na túto vlajku boli právom hrdé milióny ostrovanov. Dnes? Ak hrozí, že sa objaví vlajka v médiách v spojení s demonštráciou, bez začervenania ju trápne zmotajú. Človeku sa ani nechce veriť, že v tejto budove sídlia vzdelaní diplomati. Že je to veľvyslanectvo hrdej krajiny, ktorá vždy dbala na bontón a férové pravidlá. Diplomatický protokol? Zabudnite.

Ak by to videl Churchill, hnal by vás z ambasády bičom. Byť hrdý na vlajku svojej krajiny je ľahké, keď o nič nejde. To, ako ste sa k vlastnému symbolu zachovali v strachu, aby sa nebodaj v médiách neobjavil v nelichotivých súvislostiach je prvotriedna hanba. Škoda. Od predstaviteľov Británie som čakal viac. Oveľa viac, než obyčajnú zbabelosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?