Nezahanbujte Britániu - ona sa hanbí sama

Autor: Radovan Bránik | 19.9.2012 o 8:33 | Karma článku: 19,01 | Prečítané:  3738x

Nebudem tu vŕtať do prípadu, ktorý otriasa Slovenskom a už vôbec sa necítim byť oprávnený stavať sa na ktorúkoľvek stranu. Držím palce, aby dopadlo všetko, ako má. Vediac, že svet je plný ťažkých príbehov, ktoré nemali to šťastie a nestali sa senzáciou, chodím ulicami o čosi tichšie, než náhle prebudení demonštranti. Chodím a dívam sa. Panskou ulicou chodím roky a už takmer neodmysliteľne ku nej patrí vlajka spojeneckej krajiny, ktorá má nesmierne množstvo dôvodov na hrdosť. Už si ju ani neuvedomujem, je vždy na svojom mieste a rozvinutá. Včera sa ale čosi stalo: z okna sa vyklonila postava a britskú vlajku omotávala okolo žrde. Keď skončila, s podobnou dôkladnosťou urobila to isté vlajke Únie. Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska práve ohlásilo bizarnú kapituláciu.

IMG_20120918_174318v.jpg

O hodinu sa mala pred budovou uskutočniť demonštrácia na podporu detí odobratých rodičom v Londýne. Zamestnanci na poobedie dostali voľno a odišli z budovy skôr, než sa tam zjavil prvý demonštrant. Zatvorili okná, zatiahli závesy a žalúzie.. a vlajky vlastnej krajiny a Európskej únie zbabelo omotali a prilepili k parapetom, aby sa ani náhodou nerozvinuli. Neuveriteľné.

Žijeme čudné časy. Pod touto vlajkou umierali briti za slobodu v druhej svetovej vojne. Tá istá vlajka sprevádzala všetky veľké chvíle Spojeného kráľovstva a aj tie menej slávne. Na túto vlajku boli právom hrdé milióny ostrovanov. Dnes? Ak hrozí, že sa objaví vlajka v médiách v spojení s demonštráciou, bez začervenania ju trápne zmotajú. Človeku sa ani nechce veriť, že v tejto budove sídlia vzdelaní diplomati. Že je to veľvyslanectvo hrdej krajiny, ktorá vždy dbala na bontón a férové pravidlá. Diplomatický protokol? Zabudnite.

Ak by to videl Churchill, hnal by vás z ambasády bičom. Byť hrdý na vlajku svojej krajiny je ľahké, keď o nič nejde. To, ako ste sa k vlastnému symbolu zachovali v strachu, aby sa nebodaj v médiách neobjavil v nelichotivých súvislostiach je prvotriedna hanba. Škoda. Od predstaviteľov Británie som čakal viac. Oveľa viac, než obyčajnú zbabelosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?