Kradneme, ničíme, zabúdame, slama nám trčí z topánok

Autor: Radovan Bránik | 15.5.2013 o 8:19 | Karma článku: 18,41 | Prečítané:  10907x

Slovensko mohlo byť dobrou krajinou, ibaže nie je, pretože Slovač ešte stále vyznáva heslo o tom, že kto nekradne, okráda vlastnú rodinu. Posledných 20 rokov komunistickej verzie kapitalizmu nech vás nemýli, špina je zažraná oveľa hlbšie. Šancu na dobrú zmenu sme si zjavne odpálili. A dnes už ani nestačí opustiť mesto a vybrať sa do polí, kde žiadnych ľudí niet. Aj keď sa desiatky generácií poriadne snažili, nestihli zničiť všetko, čo nám tu zanechali predkovia. Niektoré pamiatky tých čias zázrakom vydržali dodnes. Územím Slovenska kedysi prešli na svojich lúpežných cestách kmene barbarov. Dnes sú späť.

Closer_001504m.jpg

Vidno ju z diaľnice tesne pred Bratislavou. Je takou samozrejmou súčasťou krajiny, že iba málokoho napadne, na čo sa práve díva: nenápadný vŕšok uprostred polí je vlastne mohyla navŕšená nad hrobom neznámeho bojovníka pred viac, než tritisíc rokmi. Podnes slúži ako výrazný orientačný bod a rátajú s ňou aj geodeti. A na jej vrchole rastie fotogenický dub. Z pohľadu zdiaľky je.. aspoň mne sa tak vidí.. jednoducho krásna. Priam láka preskúmať ju zblízka.

Closer_001500m.jpg

Ibaže, keď sa priblížite, obraz tej idilickej minulosti sa zmení. Mizne každým krokom a s ním miznú aj ilúzie o kultúre národa, ktorý sa na toto územie z pohľadu histórie dostal iba nedávno. Od západu mohylu lemuje oáza maštaľného hnoja vyššia od chlapa, zo severu zas na jej úpätí začína skládka akejsi čiernej hmoty, na ktorej odmieta rásť ešte aj burina. Odhadom 20 árov svinstva.

Closer_001494m.jpg

Ok. Veď slama trčiaca z družstevných topánok už prekvapí len málokoho. A tak sa snažíte nevšímať si ten shit a pokúsite sa vystúpať hore. Chyba. Keď som spadol úplne prvýkrát, chvíľu to vyzeralo, že sa do tela mohyly zaryli líšky v snahe vybudovať si noru. Pod milosrdnou burinou sú však podobných dier desiatky. Niektoré sú hlbšie ako meter a aj keď sú líšky prefíkané, zrejme pri hĺbení nory nepoužívajú lopaty a rýle. Stopy po nich sú doteraz zjavné na okrajoch tých jám. Hľadači pokladov s detektorom zas objavili ďalšiu zaujímavú lokalitu. Hlbšie než oni sa hádam dostane už len buldozér. V mohyle už nenájdete nič, čo by bolo z kovu.

Closer_001490m.jpg

Len si to skúste predstaviť: egyptské pyramídy obklopené hnojom. Alebo toxický odpad v Luxore.. Tutanchamónova hrobka vylepšená poľovníckym posedom? A diery po zlodejoch v stenách dávnych hrobiek? V Egypte by vás to rozčúlilo a hľadali by ste skrytú kameru. Na Slovensku vás však už nenaserie nič. Ani neprekvapí. Sme krajinou bez budúcnosti, lebo si minulosť nedokážeme už ani trochu vážiť. Už nie sme poddaní. Už sme len obyčajní zlodeji. V čase, keď mohylu navŕšili, v Amerike práve Maoyvia od Olmékov preberali hierarchický systém vlády a o pár storočí neskôr napísali v Indii Bhagavadítu.

Closer_001700m.jpg

V jamách po hľadačoch pokladov sa drží voda a postupne dokončuje dielo skazy. Horná tmavá úrodná vrstva stáročia spoľahlivo chránila návršie pre eróziou. Voda a vietor si teraz hlinu berú preč. Takýchto rán sú v tele mohyly tucty.

Closer_001493m.jpg

Smerom na východ a k diaľnici našťastie pekný výhľad nič neruší. Lavička, na ktorú by sa dalo posadiť a dívať do krajiny? Do zeme zabodnutá tabuľa a na nej aspoň zopár informácií o poklade, čo stojí priamo pod vami? Zabudnite. To sa tu nenosí. A sedieť sa dá akurát tak na polozhnitom poľovníckom posede.

Closer_001706m.jpg

Blog zvyknem končiť neúspešným pokusom o vtipnú pointu. Tu ma však vôbec žiadna nenapadá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?