Záplavy: ako to bolo naozaj a prečo nás zajtra čaká pracovná sobota

Autor: Radovan Bránik | 7.6.2013 o 18:22 | (upravené 7.6.2013 o 22:50) Karma článku: 13,05 | Prečítané:  2243x

Dunaj sa vracia tam, kam patrí a pomaly prestáva oblizovať brehy. S miznúcou vodou sa stráca aj mediálny humbug, ktorý priniesla rastúca prívalová vlna. Je čas vrátiť sa do reality a pomôcť niektorým obyvateľom záplavovej oblasti dať svoje nehnuteľnosti opäť raz do poriadku. V sobotu od 8.00 bude v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Miestnym úradom Bratislava - Devín v blízkosti poškodenej oblasti pôsobiť dočasné Prijímacie, informačné a podporné centrum mimovládnych organizácií. Jeho úlohou je distribúcia materiálnej pomoci, manažment dobrovoľníkov, podporný servis pre majiteľov zasiahnutých nehnuteľností a zabezpečenie pitného režimu a stravovania pre dobrovoľníkov a zasahujúce záchranné zložky. Bude tiež zabezpečovať dopravu a bezpečnosť pracovných skupín po komunikáciách, ktoré sú stále pod vodou. Zabezpečí aj odchyt živých zvierat a zber tých, ktoré záplavy neprežili.

WP_002142m.jpg

Nápoje pre záchranné zložky a dobrovoľníkov sme na miesto dopravili už v piatok poobede. Darcom balených nápojov je Coca Cola

K faktom: nedávno vybudovaný protipovodňový systém v oblasti Bratislavy zabránil obrovským škodám. Prakticky v celej svojej dĺžke splnil svoju funkciu a ak došlo k zaplaveniu nehnuteľností, tak zvyčajne iba tam, kde boli postavené v rozpore so zdravým rozumom, alebo ich majitelia dopredu rátali s tým, že ich občasné stúpnutie vody neprekvapí. Vrátil som sa pred chvíľou z prieskumu oblasti a aj keď je stále dostupná len ťažkou technikou, v skutočnosti škody nedosahujú ani zlomok toho, čo by sme vzhľadom na obrovskú mediálnu bublinu mohli očakávať. Lokálna katastrofa postihla domy okolo Devínskej cesty, v samotnom Devíne sú škody zanedbateľné. Rovnako v Devínskej Novej Vsi došlo k lokálnym poškodeniam, ktorých oprava si bude vyžadovať množstvo šikovných rúk. To je všetko.

WP_002166m.jpg

Niektoré úseky sú ešte stále prejazdné len ťažkou technikou: obrnený transportér polície, piatok podvečer

V žiadnom prípade to neznamená, že by obrovské nasadenie bezpečnostých zložiek nemalo význam: naopak. Za roky, ktoré pôsobím v systéme likvidácie následkov krízových udalostí bol zásah v Bratislave a okolí ukážkový a aj zásluhou neho bolo škody minimálne. Bolo to o chlp, chýbali centimetre a náklady na likvidáciu by boli tisícnásobné. Nič z toho sa však nestalo, aj keď voda bola vyššie, ako v roku 2002. Bratislava nemala šťastie, takéto veci nie sú vecou šťasteny: protipovodňový systém bol vybudovaný včas a v dostatočnej kvalite, civilná ochrana, hasičský a záchranný zbor, polícia a samosprávy robili svoju prácu v kvalite, ktorej hodnotu možno na prvý pohľad nevidno. To, že sa vlastne skoro nič závažné nestalo je však najlepším vysvedčením profesionálov v uniformách.

WP_002153m.jpg

Voda poškodila na niektorých miestach aj protiľahlé svahy. Ich stabilizácia a očistenie vozovky od nánosov bude jednou z vecí, ktoré budú môcť zabezpečiť dobrovoľníci

V médiách sa pritom dalo nájsť množstvo nafúknutých perál a mnohé sa snažili aj z toho mála vytrieskať, čo sa len dalo. Korunu tomu nasadila žiadosť nemenovanej europoslankyne eurokomisárovi o peniaze z Fondu solidarity Európskej únie, pretože údajne v Bratislave a jej okolí "každou hodinou narastajú škody do obrovských výšok a mnohé mestské časti budú musieť byť evakuované", prípadne, že "odstránenie následkov škôd bude mnohonásobne prevyšovať možnosti rozpočtov celého regiónu", čo sú neospravedlniteľné a bezprecedentné lži. Slovensko si s takouto škodou iste poradí aj bez žobrania peňazí, ktoré by potom mohli chýbať tam, kde sú naozaj potrebné. V Nemecku a Rakúsku sa niektoré mestá budú ešte dlho spamätávať, na rozdiel od nich je Bratislava takmer bez škrabancov.

Ale: aj tak sa sluší a patrí pomôcť tým, ktorým rieka ublížila. Odzajtra rána sa začnú v Devíne prípravné práce, aby okolo obeda mohli prísť na miesto prví dobrovoľníci a mali k dispozícii jedlo, nápoje, pracovné nástroje a ochranné pomôcky. Práce sa budú organizovať formou malých skupín vedených ľuďmi, ktorí majú s prácou pri povodniach bohaté skúsenosti. Prosím každého, kto chce prísť pomôcť, aby bez zodpovedajúcej obuvi a fyzickej pripravenosti na miesto radšej nechodil. Pri kontrolnom bode pri Riviére v Karlovej Vsi vám naši ľudia dajú všetky potrebné informácie a zabezpečíme tiež vašu dopravu cez štále zaplavené lokality. Berte prosím na vedomie, že napriek predchádzajúcim riadkom ide o podmáčané územie, v ktorom je nebezpečné sa pohybovať a je plné odpadu, znečistenia a biologického materiálu z uhynutých živočíchov. A aj keď sa v nedeľu zvyčajne odpočíva, na pomoc obyvateľom Devínskej cesty je práve tá najvhodnejším dňom, pretože voda opadne ešte viac. Dobrovoľníci sa môžu hlásiť mailom na adrese povodne@region-bsk.sk, alebo na telefónnom čísle 0911/102 866. Zapojiť sa možno aj prostredníctvom Facebooku BSK na https://www.facebook.com/events/550918938277423/

Človek v ohrození otvoril verejnú zbierku na odstraňovanie následkov povodní na Dunaji, prispievať možno na 2660520529/1100, variabilný symbol 1116. Zbierka trvá do 14.6.2013.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?