Záplavy: ako to bolo naozaj a prečo nás zajtra čaká pracovná sobota

Autor: Radovan Bránik | 7.6.2013 o 18:22 | (upravené 7.6.2013 o 22:50) Karma článku: 13,05 | Prečítané:  2253x

Dunaj sa vracia tam, kam patrí a pomaly prestáva oblizovať brehy. S miznúcou vodou sa stráca aj mediálny humbug, ktorý priniesla rastúca prívalová vlna. Je čas vrátiť sa do reality a pomôcť niektorým obyvateľom záplavovej oblasti dať svoje nehnuteľnosti opäť raz do poriadku. V sobotu od 8.00 bude v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Miestnym úradom Bratislava - Devín v blízkosti poškodenej oblasti pôsobiť dočasné Prijímacie, informačné a podporné centrum mimovládnych organizácií. Jeho úlohou je distribúcia materiálnej pomoci, manažment dobrovoľníkov, podporný servis pre majiteľov zasiahnutých nehnuteľností a zabezpečenie pitného režimu a stravovania pre dobrovoľníkov a zasahujúce záchranné zložky. Bude tiež zabezpečovať dopravu a bezpečnosť pracovných skupín po komunikáciách, ktoré sú stále pod vodou. Zabezpečí aj odchyt živých zvierat a zber tých, ktoré záplavy neprežili.

WP_002142m.jpg

Nápoje pre záchranné zložky a dobrovoľníkov sme na miesto dopravili už v piatok poobede. Darcom balených nápojov je Coca Cola

K faktom: nedávno vybudovaný protipovodňový systém v oblasti Bratislavy zabránil obrovským škodám. Prakticky v celej svojej dĺžke splnil svoju funkciu a ak došlo k zaplaveniu nehnuteľností, tak zvyčajne iba tam, kde boli postavené v rozpore so zdravým rozumom, alebo ich majitelia dopredu rátali s tým, že ich občasné stúpnutie vody neprekvapí. Vrátil som sa pred chvíľou z prieskumu oblasti a aj keď je stále dostupná len ťažkou technikou, v skutočnosti škody nedosahujú ani zlomok toho, čo by sme vzhľadom na obrovskú mediálnu bublinu mohli očakávať. Lokálna katastrofa postihla domy okolo Devínskej cesty, v samotnom Devíne sú škody zanedbateľné. Rovnako v Devínskej Novej Vsi došlo k lokálnym poškodeniam, ktorých oprava si bude vyžadovať množstvo šikovných rúk. To je všetko.

WP_002166m.jpg

Niektoré úseky sú ešte stále prejazdné len ťažkou technikou: obrnený transportér polície, piatok podvečer

V žiadnom prípade to neznamená, že by obrovské nasadenie bezpečnostých zložiek nemalo význam: naopak. Za roky, ktoré pôsobím v systéme likvidácie následkov krízových udalostí bol zásah v Bratislave a okolí ukážkový a aj zásluhou neho bolo škody minimálne. Bolo to o chlp, chýbali centimetre a náklady na likvidáciu by boli tisícnásobné. Nič z toho sa však nestalo, aj keď voda bola vyššie, ako v roku 2002. Bratislava nemala šťastie, takéto veci nie sú vecou šťasteny: protipovodňový systém bol vybudovaný včas a v dostatočnej kvalite, civilná ochrana, hasičský a záchranný zbor, polícia a samosprávy robili svoju prácu v kvalite, ktorej hodnotu možno na prvý pohľad nevidno. To, že sa vlastne skoro nič závažné nestalo je však najlepším vysvedčením profesionálov v uniformách.

WP_002153m.jpg

Voda poškodila na niektorých miestach aj protiľahlé svahy. Ich stabilizácia a očistenie vozovky od nánosov bude jednou z vecí, ktoré budú môcť zabezpečiť dobrovoľníci

V médiách sa pritom dalo nájsť množstvo nafúknutých perál a mnohé sa snažili aj z toho mála vytrieskať, čo sa len dalo. Korunu tomu nasadila žiadosť nemenovanej europoslankyne eurokomisárovi o peniaze z Fondu solidarity Európskej únie, pretože údajne v Bratislave a jej okolí "každou hodinou narastajú škody do obrovských výšok a mnohé mestské časti budú musieť byť evakuované", prípadne, že "odstránenie následkov škôd bude mnohonásobne prevyšovať možnosti rozpočtov celého regiónu", čo sú neospravedlniteľné a bezprecedentné lži. Slovensko si s takouto škodou iste poradí aj bez žobrania peňazí, ktoré by potom mohli chýbať tam, kde sú naozaj potrebné. V Nemecku a Rakúsku sa niektoré mestá budú ešte dlho spamätávať, na rozdiel od nich je Bratislava takmer bez škrabancov.

Ale: aj tak sa sluší a patrí pomôcť tým, ktorým rieka ublížila. Odzajtra rána sa začnú v Devíne prípravné práce, aby okolo obeda mohli prísť na miesto prví dobrovoľníci a mali k dispozícii jedlo, nápoje, pracovné nástroje a ochranné pomôcky. Práce sa budú organizovať formou malých skupín vedených ľuďmi, ktorí majú s prácou pri povodniach bohaté skúsenosti. Prosím každého, kto chce prísť pomôcť, aby bez zodpovedajúcej obuvi a fyzickej pripravenosti na miesto radšej nechodil. Pri kontrolnom bode pri Riviére v Karlovej Vsi vám naši ľudia dajú všetky potrebné informácie a zabezpečíme tiež vašu dopravu cez štále zaplavené lokality. Berte prosím na vedomie, že napriek predchádzajúcim riadkom ide o podmáčané územie, v ktorom je nebezpečné sa pohybovať a je plné odpadu, znečistenia a biologického materiálu z uhynutých živočíchov. A aj keď sa v nedeľu zvyčajne odpočíva, na pomoc obyvateľom Devínskej cesty je práve tá najvhodnejším dňom, pretože voda opadne ešte viac. Dobrovoľníci sa môžu hlásiť mailom na adrese povodne@region-bsk.sk, alebo na telefónnom čísle 0911/102 866. Zapojiť sa možno aj prostredníctvom Facebooku BSK na https://www.facebook.com/events/550918938277423/

Človek v ohrození otvoril verejnú zbierku na odstraňovanie následkov povodní na Dunaji, prispievať možno na 2660520529/1100, variabilný symbol 1116. Zbierka trvá do 14.6.2013.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?