Som hranol, smerák a škodca Slovenska

Autor: Radovan Bránik | 2.8.2013 o 12:10 | (upravené 3.8.2013 o 23:25) Karma článku: 17,80 | Prečítané:  8041x

Aj takéto som sa za posledných 24 hodín dozvedel. Mám novú skúsenosť: aby ste sa stali všetkým tým z titulku úplne stačí, ak si dovolíte upozorniť na nebezpečný trend v novinách, ktoré ste roky radi čítali a dnes sa uberajú smerom, ktorý sa vám nepáči. Hoci je moja pravicová politická orientácia všeobecne známa a podozrievať ma zo sympatií k Smeru si vyžaduje veľkú dávku fantázie, mám smolu. Pokúsil som sa podojiť posvätnú kravu pseudopravice a to sa neodpúšťa.

A tak to skúsim znova.

Som hlboko presvedčený, že ideálny spravodajský článok by mal vychádzať z vlastných a overených zdrojov. Mal by tiež obsahovať pravdivé skutočnosti uvedené v kontexte, ktorý vylučuje rôzne interpretácie. A jeho úlohou má byť iba a len podať správu o týchto skutočnostiach. Nič viac. Spravodajský článok nemá byť komentárom, glosou, ani vyjadrením názoru osoby podávajúcej správu, ani podsúvaním významov. Titulok spravodajského článku už z princípu nesmie obsahovať špekulácie a slovo "vraj už do titulku vôbec nepatrí. Buď to tak je a potom je titulok bez "vraj", alebo nie je - ale potom taký článok v slušných novinách ani nesmie vyjsť. POZOR: to všetko platí bez ohľadu na to, o kom ten článok je.

Prakticky nič z vyššieuvedeného mnou kritizovaný článok neobsahoval. Pochádzal zo zdrojov, ktoré sa už v minulosti často ukázali ako pochybné, či niekedy celkom lživé. Vlastný redakčný vklad bol minimálny. V titulku bolo uvedené alibistické "vraj", čo svedčí o solídnej dávke predposratosti pred prípadnou žalobou. Vnímam to teda tak, že sme.sk je už od počiatku zrejmé, že zdroj podkladov k článku sa nachádzal nebezpečne blízko žumpy. Zrejme však nesmrdela dosť na to, aby odolali potrebe to zverejniť. V článku sú uvedené neutrálne skutočnosti o údajnom náleze troch artefaktov (peniaze, kondóm a podporný liek). Absentovali akékoľvek ďalšie zistenia, ktoré by tieto nálezy uviedli do reálnych negatívnych súvislostí, a skúsený žurnalista dobre vie, čo čosi také spôsobí. Nech je mi dôkazom obsah diskusie pod inkriminovaným článkom. V článku sa písalo iba o viagre, gume a množstve peňazí, ani len náznak fotografie Richtera vychádzajúceho z dverí bordelu, výpoveď kurvy s rozmazanou tvárou podporená svedectvom biletára, ani účtenka, ktorá by dokazovala zneužitie prostriedkov. Zmluva, ktorá minimálne zakladá veľké podozrenie z korupcie? Nikde nič. Aspoň nejaká dymiaca Richterova zbraň.. No ani tá nie je. Teda nič z toho, čo je náplňou práce novinára. Všetku túto prácu však redakcia nechala na čitateľov, a oni sa nenechali zahanbiť.

Takto sa nesprávajú džentlmeni.

Veľkému množstvu čitateľov to stačí. To však nie je dôvod na radosť. Na mieste vydavateľa by ma to vydesilo. Opúšťať priestor, v ktorom som dominoval a liezť niekam, kde sú už zabetónovaní silní hráči je z dlhodobého hľadiska katastrofálna obchodná stratégia.

Pre všetko, čo som napísal vyššie považujem ten článok za hodný mojej jedovatej a schválne bulvárnej reakcie. Lebo ak bulvár, tak so všetkým, čo k nemu patrí. Skutočne chceme sme.sk také, aké bolo posledné dva dni? Chceme tu články, do akého som sa oprel a chceme sprosté a agresívne blogy, ktoré sa na nich budú hojiť? My všetci sme SME. Tí, čo ich píšu, aj tí, čo ich čítajú a nejakou formou za ne aj platia. A aj blogeri, z ktorých mnohí stoja za prečítanie. Sú dni, keď prídem na sme.sk len kvôli tomu, aby som našiel nejaký schopný článok práve z ich dielne, lebo ma titulky redakčných článkov vopred vystrašia. A je mi z toho smutno. Obávam sa, že SME, o ktoré sme kedysi stáli sa nám stráca pod rukami a mizne v bažinách plusčasov.

Bývali časy, keď boli novinári hrdí na svoju príslušnosť k SME. Keď boli hrdí na články, ktoré im v pote tváre liezli z klávesníc. Keď si ich čitatelia vážili, hoc s nimi možno nesúhlasili. A boli to aj časy, keď sa ich politici neuveriteľne báli. Kto ešte verí, že je to stále tak? Robert Fico už spáva celkom pokojne a naopak, ešte si trúfne im cez blogy zvyšovať čítanosť. Chce ešte niekto explicitnejší dôkaz, že staré dobré časy pominuli? Fico sa nezmenil. To iba SME sa postupne stráca vo vodách mravného relativizmu a razí tézu, že pri útoku na darebákov je povolený akýkoľvek úskok. Horšieho omylu sa ani dopustiť nemohli. To nie je o slušnosti k protivníkovi. To je o slušnosti k sebe samému.

Bulvár by na tomto mieste napísal, že Karol Ježík rotuje v hrobe.

Kľudne si verte, že som zakuklený smerák. Pokojne sa vytešujte, ako ste "odhalili" sexuálne praktiky ministra Richtera a kašlite na to, že sa medzitým skutočné problémy obchádzajú mlčaním. A buďte spravodlivo urazení, že som si v zlom úmysle dovolil kritizovať aj nepovolené ciele. Ak vám to stačí, je to vaša vec. A vaša smola. Ja chcem dobré noviny a miesto, kde sa nebudem hanbiť uverejňovať svoje články.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?