Odporné košické hyeny

Autor: Radovan Bránik | 26.9.2013 o 13:30 | Karma článku: 16,27 | Prečítané:  36087x

Toto nie sú obyčajní šmejdi. Takýto mierny výraz sa pre popis niektorých odporných stvorení príliš nehodí. V Košiciach som našiel zohratú svorku, ktorá sa živí parazitizmom najhrubšieho zrna a zneužívaním rôznych manipulatívnych techník: obeťou sú zvyčajne starší ľudia s deficitom normálnych sociálnych kontaktov vyhľadávajúci akúkoľvek možnosť na to, aby sa s niekým normálne porozprávali. Za možnosť prehodiť pár slov však platia neuveriteľne draho. Dostávajú sa do sféry vplyvu odpornej svorky, ktorá ich za pár hodín uštve a pripraví o peniaze, využívajúc doslova choré spôsoby presviedčania. Toto nie sú obyčajní šmejdi: sú to hyeny.

Hyena škvrnitá loví zásadne vo svorke. Pri útoku sa sústreďuje na slabšie, vyčerpané, alebo choré jedince a pokúša sa ich najprv oddeliť od stáda. Na rozdiel od väčšiny iných dravcov nezaútočí hneď. Svorka svoju obeť najprv úplne uštve a napadne ju až v okamihu, keď je na smrť vyčerpaná a nedokáže sa brániť.

Zasadačka na treťom poschodí Hotela Akadémia v Košiciach sa postupne naplnila staršími ľuďmi. Trúsili sa po menších skupinkách a na začiatku nezáväznej predvádzacej akcie plnej výhodných ponúk sa ich v miestnosti zhromaždilo viac, než dvadsať. O pár minút sa dvere zatvorili a dlho bolo počuť iba tlmené zvuky: smiech a neprestajný prúd reči. Potom odišli dve postaršie dámy a neskôr odchádzali ďalší. Zhovárali sa o tom, čo zažili, väčšinou uznanlivo hovorili o ponúkanom tovare a ľutovali, že si ho nemôžu dovoliť. Na moje otázky reagovali neochotne a podozrievavo. Po dvoch hodinách sa miestnosť takmer vyprázdnila, vovnútri postávali predajcovia, oproti nim sedel starý muž a a pri ňom dve ženy úplne neurčitého veku. Blondínka prakticky neustále rozprávala, jej kolegovia väčšinou mlčali a dívali sa uprene na starého muža. Občas blondíne položili doplňujúcu otázku. Kedykoľvek sa na nich starý muž pozrel, usmiali sa a prikyvovali hlavou. Aj po dvoch hodinách stále kládol mierny odpor a celé to zjavne trvalo dlhšie, ako by sa zúčastneným páčilo. A potom som si všimol niečo zvláštne: tie dve ženy sa mračili, nesúhlasne krútili hlavou a nenápadne gestikulovali smerom k ukecanej blondínke. Kedykoľvek sa však starý muž pozrel ich smerom, výraz ich tváre sa náhle zmenil, usmiali sa a občas hlesli niečo o skvelej ponuke.

Ostatní dávno ušli, hyeny od stáda oddelili starého oslabeného jedinca a chystali sa ho doraziť. Dve z nich sa pritom maskovali za príslušníkov toho istého druhu a ich úlohou bolo vyvolať zdanie, že nie je nič lepšie, ako sa nechať zožrať.

Na stole pred starým mužom ležal na jednej kope paplón so zázračnými vlastnosťami a na ňom rovnako zázračný vankúš a k nemu ešte jeden menší. Zázračný matrac to celé korunoval: v ponuke už nič iné nebolo. V akcii za fantastickú cenu 390 Euro a s možnosťou kúpy na splátky, v takom prípade sa však cena zvyšuje. Ak starý muž zloží akontáciu 100 Euro, bude platiť menej, ak nezloží, zaplatí mesačne 72 Euro a celková cena sa teda zvýši na 432 Euro, ibaže pozor, aj tak sa to oplatí ešte viac, než keby si tieto veci objednával cez telefón, pretože vtedy by to bolo ešte oveľa, rozumej OVEĽA drahšie. Tá úžasná akciová cena platí iba tu a teraz, iba dnes, a veď aj pani, čo sa tu nudí a listuje si v časopise si to myslí, a aj tá druhá pani by si to kúpila, len teraz jednoducho toľko peňazí nemá, ale starý muž určite vie, že zo všetkého je najdôležitejšie zdravie: a keď si prvé tri mesiace používania na paplón a vankúš nenavlečie žiadnu bielizeň, jeho telo sa úplne očistí od chorôb a bude zdravý, ako rybička. Po troch mesiacoch si už tie periny povliecť môže, ale aj v tom prípade blondínka doporučuje, aby používal iba tie staré periny, lebo tie moderné sú na tento zázrak medicíny úplne nevhodné.. A áno, sú aj nehodní predajcovia, ktorí zákazníkom doporučujú, aby si perinu a paplón povliekli hneď, no je to nebezpečné a vyslovene nezodpovedné, pretože potom sa očistenie ich tela zbytočne dlho naťahuje. To viete, vo vašom veku už musíte premýšľať zodpovedne.. Ale to robia len tí nehodní predajcovia, to len tí iní. Starý muž je po dvoch hodinách intenzívnej manipulácie dezorientovaný, úplne cudzím ľuďom popisuje, ako a kedy mu na účet chodia peniaze, opisuje svoje nákupné zvyklosti, koľkokrát v minulosti niekomu naletel, koľko má peňazí na vkladnej knižke.

Obeť už tuší blížiaci sa koniec. Z posledných síl ešte okolo seba kope, no hyeny už vedia, že si môžu dovoliť malý risk. Hryzú len jemne a keďže sú v dobrom rozmare, chvíľu sa s obeťou zahrávajú, ako sa mačka zahráva s myšou..

Starý muž pri zmienke o nehodných predajcoch ožije: áno, veď bol nedávno v kine na takom filme, kde o podobných podvodníkoch hovorili. "Volal sa.. počkajte, spomeniem si.. no neviem, nepamätám sa." Blondínka však chápavo pomôže: "Myslíte film ŠMEJDI?, No veru, tiež som to videla, človeku až rozum ostáva stáť nad tým, čoho všetkého sú ľudia schopní. Ja by som takým darebákom odsekla ruky," šveholí blondína a starý muž sa rýchlo upokojí. Tí zlí sú v Čechách, v kine, tam niekde vonku, našťastie my tu v miestnosti sme na seba dobrí a nič nám nehrozí. Ostatní predajcovia sa potuteľne usmievajú a venujú blondínke uznanlivé pohľady.

Dve a štvrť hodiny po začiatku lovu je obeť na kolenách. Zaznela zázračná formulka "Môžeme robiť" a starý muž o pár minút podpísal. V tom okamihu sa dve herečky náhlivo pobrali preč, ich práca sa skončila. Starý muž bude opäť splácať a snáď ho počas tej doby nenapadne navštíviť predajňu matracov, paplónov a vankúšov, kde by si podobne zázračné veci kúpil hneď a dohromady by za to všetko nezaplatil ani stovku. Už splácal zázračné ovčie rúno, čo nevydržalo ani rok, nieto ešte sľubovaných tridsať, má ešte aparát k mobilu za 490 Euro, čistič vzduchu za 190 Euro a mnohé iné potrebné a lacné veci, bez ktorých by jeho život bol oveľa horší, ak by vôbec ešte žil..

Odporné košické hyeny si už vyhliadajú nové obete, zašívajú sa so svojimi hnusnými akciami mimo pozornosti médií a verejnosti. Fungujú zásadne za zatvorenými dverami a iba občasná nepozornosť spôsobí, že do ich sveta nazrie niekto nepovolaný. Celé sa to však deje s vedomím vedenia Hotela Akadémia v Košiciach, ktorý na takéto odporné zderstvo prenajíma svoje priestory a jeho personál pomáha navigovať budúce obete po budove. Skutočne majiteľom nesmrdia takéto špinavé peniaze? A čo na podobné aktivity hovorí Slovenská obchodná inšpekcia? Obom som už zaslal svoje otázky, hyeny sa žiaľ nepredstavili. Snáď sa čoskoro dozviem ich mená a budem môcť ich bohumilú činnosť propagovať na svojom blogu. Keď sa dozviem viac, budem vás informovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?