Hyeny opäť na love, tentokrát z Bratislavy

Autor: Radovan Bránik | 6.12.2013 o 2:21 | Karma článku: 16,96 | Prečítané:  27807x

Nedávno som tu uverejnil článok o košických hyenách, z ktorých sa nakoniec vykľuli hyeny zo Zvolena. Od diskutérov som dostal vynadané, že ak by sa čosi také stalo v Bratislave, určite by som zvolil úplne iný titulok. Nuž, týmto titulkom snáď učiním zadosť nespokojencom, hoci táto hyena tiež nie je tak celkom z Bratislavy - domovským prístavom mladého podnikateľa je Stupava. Aj so svojim zatiaľ neidentifikovaným kamošom pôsobí v uliciach Bratislavy a sústreďuje sa na domy, v ktorých možno predpokladať nadmerný výskyt postarších ľudí. Prečo? Nuž starší ľudia sú pre hyeny pohodlnou potravou a dajú sa veľmi ľahko nachytať.

Hodinu po zotmení, ulica Starého mesta, secesný dom. Pri vchode zopár zvončekov a pred nimi dvaja nagélovaní muži v čiernom: jeden má v ruke malý plastový kufrík, ten druhý zopár papierov a obom sa na klope bundy hompáľa akási kartička. Chvíľu si niečo polohlasom rozprávajú a potom zazvonia na prvý zvonček. Keď sa v ňom niekto ozve, mladík spustí bodrým hlasom: "Dobrý večer, meranie prietoku vody, potrebovali by sme dole otvoriť."

Keď človek na druhej strane domového telefónu okamžite nezloží, na podozrievavé otázky mladíci odpovedajú vyhýbavo, prípadne pre zvýšenie efektu spomenú akúsi firmu EN TRADE. "Dobrý večer, meranie prietoku vody, potrebovali by sme dole otvoriť." Hlasom, ktorý nepripúšťa pochybnosť oznámia dotyčnému, že je podľa zákona povinný ich vpustiť a že celkom určite musí, veď kam by takto prišli, keby si každý robil, čo sa mu zachce. Podozrievavý nájomník však tento strašný konflikt so zákonom riskne a odporučí im, aby sa obrátili na zástupcu vlastníkov: "Zazvoňte správcovi." Mladík odpovie: "Tak dobre, ďakujem" a zvoní mužovi, ktorého meno mu poradili. "Dobrý večer, je tam pán S., správca tohto vchodu?" Mladík sa dozvie, že áno, správne sa dozvonil a spustí: "Dobrý večer, my sme vám prišli urobiť meranie prietoku vody, potrebovali by sme dole otvoriť." Zarazený správca sa pýta: "A kde to chcete merať?" Mladík si vzdychne a otrávene hlási: "No z batérie normálne, to sa robí za účelom regulácie spotreby vody, akurát by sme vás o tom potrebovali upovedomiť, keď otvoríte dvere. Sme z firmy En trade z Bratislavy." Pán S. však už o svete predsa len čosi vie a tak mladíkov odkáže na správcovskú spoločnosť a nejakú rozumnú dennú hodinu. "Aha, no, takto sa to ale nerobí, pane. To sú dnes ľudia, neuveriteľné," posťažuje sa zúfalý záchranca sveta pred globálnou krízou, ktorému niekto podlo odoprel právo naplniť svoju misiu a on sa chudák trepal neskoro večer do Bratislavy celkom zbytočne. Našťastie sa jeho zranené ego zahojí hneď vo vedľajšom vchode. Tam starý muž otvorí dvere do troch sekúnd bez protestov hneď potom, ako mu to úradným tónom prikáže muž v čiernom. Meranie je meranie, o tom sa nediskutuje. Keď platí za perlátory, chápavo prikyvuje na sťažnosti mladého muža, ktorý mu opisuje, že ľudia sa už asi celkom zbláznili a v strachu z podvodníkov už nepustia do domu ani slušných ľudí.

V priebehu necelej hodiny sa dvaja supermáriovia dostali do piatich vchodov: zvonili na zvončeky v dvanástich. V troch bytoch so svojou neodolateľnou ponukou perlátorov za neskutočne výhodnú cenu nakoniec uspeli. Pri vchode vždy zaznela tá istá formulka a ani jediný krát nepriznali, že ide o predaj nejakého produktu. O tom, že ide o predajnú akciu sa nešťastný dôverčivec dozvie, až keď mu "Autorizovaný energetický poradca" Juraj Firgánek z firmy EN TRADE priamo v jeho kúpeľni energicky vysvetlí, aké hrôzy ho čakajú už zajtra a aký má v batérii nebezpečný tlak. Keď si však ešte dnes kúpi ten neuveriteľne úsporný zázrak, všetko sa na dobré obráti. Cena je síce veľmi neúsporná, nuž ale tak do bezpečnosti treba investovať a aj tá ekológia niečo stojí. Jurajova ezotericky krehká duša je už unavená z toľkého presviedčania.

firganek3.jpg

Aby tých príkorí nebolo málo, niekto si dovolil tú neskutočnú drzosť chcieť vidieť tú kartičku zblízka a spýtať sa kým, čím a načo vlastne bol p. Firgánek autorizovaný a prečo sa firma EN TRADE už roky nevyskytuje v obchodnom registri. A ak tam aj kedysi bola, určite nebola z Bratislavy. A ešte si dovolí ho pritom odfotiť a nakrútiť jeho praktiky na video. Svet je zlý a iba zlý a stále horší a doba už poctivému podnikaniu dávno nepraje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?