Ráno

Autor: Radovan Bránik | 19.3.2014 o 18:55 | Karma článku: 4,00 | Prečítané:  655x

Písané pre RTVS, relácia Zamyslenie na dnešný deň. Vysielané 12.2.2014

Sú rána, ktorých sme sa už nevedeli dočkať. A sú aj také, na ktoré by sme čakať nikdy nechceli. No stále sú, prichádzajú úplne samé a nikým nepozvané. Kradnú nám spánok a občas im túto krádež nedokážeme odpustiť: hneváme sa na ne do chvíle, kým nám deň neprinesie niečo, pre čo sa oplatilo prebudiť. Potom tým ránam, hoci neradi, pomaly odpúšťame. Každému inak, každému inokedy, no iba máloktoré ráno ostane bez takého odpustenia.

Patrí to asi k ľudskej prirodzenosti, že sa pokúšame čím skôr zabudnúť na nespravodlivosť a že nám nádherné veci v pamäti ostávajú oveľa dlhšie. Je v tom kúzelná istota, že aj tie najhoršie z rán sa jedného dňa stanú iba často zabúdanou spomienkou a že sa vždy budeme dívať radšej tam, kde možno vidieť krásu a svetlo. Hľadáme slnko a keď ho niet, dúfame, že už zajtra ho opäť uvidíme, a keď sa nám ani to nesplní, preložíme si túžbu na niektorý z ďalších dní. Každé ráno je iba nocou, ktorá sa práve prebudila. A aj tá najtemnejšia z nocí bola predtým dňom, čo strašne unavený zaspal.

Minúta je ránom hodiny. Hodina ránom dňa. A deň je ránom týždňa a tak to pokračuje ďalej, až kým nepríde na rad január: to ráno roka, ktorý nás teraz čaká. Nevieme, čo príde zajtra, nikto z nás ešte netuší, aká to bude jar. O lete sa ešte bojíme aj snívať, lebo nám teraz pripadá až nepravdepodobné. No príde. Príde všetko, príde to samé a nič s tým neurobíme. Sú veci, ktoré sa dejú úplne mimo našich chcení. Sú veci, ktorým nemáme ako zabrániť a už vôbec sa nás nepýtajú, či sa nám to páči. Na prvý pohľad sme vlastne úplne bezmocní. Ale.. je to naozaj tak? Nemyslím. Na mnohé naozaj nestačíme, zároveň je ale strašne veľa vecí, ktoré sú v našich rukách, alebo ktoré môžeme aspoň skúsiť zmeniť. Za jediný deň sa toho nedá zmeniť veľa, no jednu vec snáď môžeme. Kým prídu ďalšie vianoce, bude ich viac, než tristo. A to je už veľmi slušné číslo. O celých tristo viac, ako nič.

Prajem vám krásny deň, na konci ktorého budete radi odpúšťať dnešnému ránu. Je takmer isté, že nebude ľahký, pretože ľahkých dní už určite veľa nie je. No snáď práve ten váš deň bude naozaj stáť za to.

http://slovensko.rtvs.sk/clanok/relacie/zamyslenie-na-dnesny-den/rano?currentPage=1

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?