Barbari sú už za bránami

Autor: Radovan Bránik | 23.4.2015 o 14:56 | (upravené 23.4.2015 o 15:35) Karma článku: 15,31 | Prečítané:  5301x

Neubránili sme sa. Nepomáhalo veriť, že sa to nestane a že sa Barbari sa pred bránami hradu zastavia sami od seba, z akejsi slušnosti. Barbarov od slušných ľudí delí práve neprítomnosť dobrej výchovy. Barbarov od slušných ľudí delí neschopnosť uvedomiť si, že sú barbarmi. Čakali sme, ze sa to nestane a že sa oni stratia a Slováci ožijú. Ešte nebol na svete jediný z Ježišových učeníkov, na hradnom kopci už stála majestátna akropola a fórum, akému nebolo v tých časoch v Európe páru. Dvetisíc rokov po narodení Krista si na to istom mieste Barbari kopú odpornú megazemľanku, lebo na viac ich fantázia nedosiahla. Napriek tomu, že sa proti tomuto zámeru zodvihla mohutná vlna odporu, napriek záverom odbornej komisie, ktorá projekt garáží nepodporila, hoci polovicu jej členov nominoval investor.

O tom, kto je skutočným vládcom slovenského parlamentu som vás informoval už v jednom z predchádzajúcich článkov. Meno tohto muža je Daniel Guspan a hoci sa úzkostlivo vyhýba publicite, v súvislosti s garážami neraz urobil výnimku. Po ostentatívnom odstúpení Guspanovho pána Pavla Pašku je to práve on, kto má v parlamente zabezpečiť záujmy širokej stavebnej koalície a dosiahnuť, že dohodnuté kšefty nič nenaruší. V médiách títo ľudia argumentujú potrebou ukončiť stavbu skôr, ako sa začne obdobie predsedníctva Európskej únie. Skutočným dôvodom je zúfalá snaha stihnúť to celé zúradovať do volieb, pretože akokoľvek sa SMER cíti silný, jeden nikdy nevie. Zapamätajte si tvár tohto muža, pretože práve on vtlačí nezabudnuteľnú barbarskú pečať hradnému kopcu na stovky rokov.

Aby ste na Slovensku urobili závratnú kariéru, môžete skúsiť niekoľko zaručených receptov. Jeden z najspoľahlivejších: musíte byť z Košíc a musíte byť pokrytý hrubou vrstvou teflonu. To prvé vám slúži na to, aby ste patrili do partie, to druhé vás spoľahlivo ochráni pred bombardovaním odborníkmi, ktorí nám robia dobré meno v zahraničí a doma ho tiež nemožno spochybniť. Keď proti garážam burcujú amatéri, ľahko ich zostrelíte tvrdením, že tomu nerozumejú, akoby vy ste tomu rozumeli.. Keď ale začnú bubnovať na poplach ľudia, ktorých zostreliť nedokážete, musíte dokázať naťahovať čas spôsobom, ktorý vyráža dych.

Proti garážam na hrade sa postavilo množstvo profesionálov. Predseda predstavenstva Komory reštaurátorov Juraj Puškár, významná slovenská archeologička Tatiana Štefanovičová, nositeľka Pribinovho kríža II triedy, ktorá prácou na výskume hradu strávila väčšinu života, Margaréta Musilová, objaviteľka najstarších murovaných stavieb na území mesta, jeden z najvýznamnejších slovenských architektov 20 storočia pán Milučký, ktorého práca na rekonštrukcii hradu trvala desaťročia. To sú len najvýznamnejšie osobnosti z desiatok ďalších, je tu aj množstvo geológov, architektov, ktorí si - niektorí viac, iní zas menej decentne - ťukajú na čelo a márne upozorňujú, že sa práve chystá nenapraviteľná škoda. Panáci z parlamentu škrípali zubami, keď sme im zabránil nájdené poklady zas zasypať, pookriali však, lebo hneď nato zistili, že sa kvôli tomu bude dať ešte viac nafúknuť už beztak obžerský rozpočet.

A Barbari? Ešte sa cítia ukrivdeníPresun diskusie o ochrane pamiatok z odbornej roviny „na ulicu“ a spolitizovanie tejto témy aktivitou občianskej iniciatívy, je nie len kontraproduktívne, ale je aj veľkým krokom späť od doterajšej korektnej spolupráce založenej na vzájomnom rešpektovaní sa oboch strán,“ píšu z parlamentu. Fuj. Ľudia, ktorí už mesiace nerobia nič iné, len taktizujú a naťahujú čas, ktorí neustále odkladajú rozhodnutie o zvolaní ďalšej komisie spôsobilej poslať projekt garáží definitívne pod čiernu zem, raz kvôli Guspanovej dovolenke a potom zas pre ďalší vymyslený dôvod sú urazení a klamú, až sa im práši od úst viac, než z tej nešťastnej stavebnej jamy. Jamy, do ktorej deň za dňom lejú betón - ale nie kvôli stabilizácii staveniska, lež kvôli tomu, aby sa už na garážovej podobe stavby už nič nezmenilo. Neboli by sme na ulici, keby ste s nami hrali otvorenú hru a keby ste neodmietli pozastaviť stavbu, kým sa o jej dôstojnej budúcnosti nebude dať rozhodnúť. Títo ľudia sa ku nám vždy správali ako k otravnému hmyzu a napriek Pellegriniho sľubom sa rozhodli garáže dostavať, akoby sa nič nebolo stalo.

A čože to vlastne tak rozhorčilo pánov z parlamentu? Dovolili sme si usporiadať koncert. Niet hádam horšej protištátnej aktivity. Podľa vedenia parlamentu ide z našej strany dokonca o "účelové a nemiestne burcovanie verejnosti." A ešte majú tú drzosť tvrdiť, že "predstavitelia Národnej rady SR a Kancelárie Národnej rady vždy prejavili ústretovosť, vôľu dohodnúť sa a spoločne riešiť tému ďalšieho postupu rekonštrukcie na viacerých osobných stretnutiach so zástupcami občianskej iniciatívy na pôde Národnej rady SR." Že akékoľvek ďalšie zasadnutie komisie odložili na neurčito s odvolaním sa na Guspanovu dovolenku kdesi na exotických ostrovoch a že ani mnoho týždňov po nej nie sú schopní ani len navrhnúť ďalší termín? Betón sa totiž leje, dovolenka - nedovolenka. To v tlačovej správe akosi zabudli zmieniť.

V krátkom čase vám predložím podrobnú analýzu vizualizácií, ktorými sa pokúša národná rada zalepiť oči mlčanlivej väčšine. Ako už neraz predtým, aj teraz vám zabudli povedať mnohé z toho, čo by ste určite radi vedeli. Vzhľadom na nedostatok času a množstvo záznamov v obchodnom registri sa osobe samotného pána kancelára budem venovať o čosi neskôr, už teraz to ale vyzerá na extrémne zaujímavý príbeh a iniciatíve novinárov sa rozhodne medze nekladú, naopak, uvítal by som ju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Redaktor SME Adam Valček: Odkedy je Kočner vo väzení, cítim sa bezpečnejšie

Podľa Valčeka Kočner nesledoval len novinárov.

Dnes píše Ondrej Prostredník

Raz aj veštica musí povedať pravdu: skončili ste!

Končí sa ďalšia epocha populistov. O ich miesta už nástojčivo bojujú noví.


Už ste čítali?