Krátky návod k tomu ako sa dnes vyhnúť problémom

Autor: Radovan Bránik | 9.3.2018 o 13:00 | (upravené 9.3.2018 o 13:20) Karma článku: 10,29 | Prečítané:  48145x

Pôvodne som nechcel vôbec vstupovať do dnešných udalostí nebyť toho, že sa Róbert Fico práve pokúsil šikovne vyhodiť z kresla šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov.  

Ako to urobil? Prehlásil, že “pred úradom vlády práve zachytili prvé kopy kamenných kociek, ktoré boli nazvážané nevedia ešte kedy a sú poschovávané v kríkoch.” Ako sa takéto extrémne zanedbanie bezpečnosti na najstráženejšom verejnom priestore na Slovensku mohlo stať ešte nevieme. Rozhodne však musí nasledovať demisia človeka ktorý má túto ochranu na starosti. Fico ho na to práve vyzval spôsobom, ktorý sa len tak nevidí. Ako človek venujúci sa bezpečnosti masových podujatí a neraz spolupracujúci s bezpečnostnými zložkami to nemám ako čítať inak.

Teraz stručne a čisto technicky:

Podľa množiacich sa informácií aj od najvyšších ústavných činiteľov, policajných predstaviteľov a ľudí zo spravodajskej služby sa dnes asi prvýkrát v dejinách chystajú organizované provokácie smerujúce k rozdúchaniu vášní a vyvolaniu násilností s cieľom vyvolať silnú reakciu bezpečnostných zložiek státu. Vôbec nejdem špekulovať kto za nimi stojí a aký je ich skutočný cieľ, na to dnes nie je priestor a čas. V tejto chvíli neostáva iné len vypočuť varovania oficiálnych miest a zariadiť sa podľa toho. To musí viesť každého účastníka verejného zhromaždenia k niekoľkým nevyhnutným opatreniam.

Desatoro pokojného účastníka zhromaždenia:

1 - V prípade že v blízkosti davu, ktorého budete súčasťou dôjde k akýmkoľvek snahám menších skupiniek osôb vyvolať vášne neprimerané povahe zhromaždenia, obráťte sa na najbližšieho príslušníka policajného zboru so žiadosťou o okamžité riešenie incidentu a dôrazne sa dištancujte od týchto snáh.

2 - Pokiaľ by sa niektorej, alebo viacerým z týchto skupiniek podarilo zamiešať do davu ktorého ste súčasťou, opustite dav a vzdiaľte sa niekoľko desiatok metrov, kým sa nepodarí túto skupinku opäť izolovať. Ich cieľom je rozpútať vášne a splynúť s davom, vzhľadom na organizovanú povahu však budú mať na sebe nejakú formu vizuálnej identifikácie, aby sa navzájom vedeli rozoznať. Môže ísť o nejaké stuhy, šatky okolo krku, reflexné znaky.

3 - Pokiaľ sa vo vašej blízkosti ocitnú akíkoľvek jednotlivci, alebo skupinka ľudí ktorá si maskuje tvár, alebo inak sťažuje vizuálnu identifikáciu, okamžite opusťte dav a vzdiaľte sa niekoľko desiatok metrov.

4 - Aj na agresívne, urážlivé a štvavé správanie reagujte pokojne, obráťte sa provokatérovi chrbtom a vzdiaľte sa od neho na vzdialenosť niekoľkých metrov.

5 - Vždy a za každých okolností uposlúchnite akúkoľvek výzvu uniformovaného príslušníka PZ, prípadne člena Antikonfliktného tímu - vrátane výzvy na opustenie priestoru a ukončenie zhromaždenia. Reagujte pokojne a nepokúšajte sa policajtom odporovať. Uvedomte si, že nekonajú svojvoľne a musia uposlúchnuť každý príkaz nadriadeného.

6 - Nebuďte paranoidní. Absolútna väčšina príslušníkov Policajného zboru SR s vami sympatizuje a rozhodne si neželá akékoľvek násilné riešenia. Spolupracujte s uniformovanou políciou a nedajte jej žiadnu zámienku na realizáciu násilného zásahu. Buďte nápomocní v prípade, že by sa na mieste skomplikovala situácia a došlo k mimoriadnej udalosti.

7 - Nikdy neutekajte! Pokiaľ nie ste v akútnom ohrození života, nikdy neutekajte. Aj z miesta kde sa konajú násilnosti odíďte pomaly a nevzbudzujte dojem že sa chystáte vyhnúť služobnému zákroku polície, alebo naopak že je vašim úmyslom zaútočiť na objekt strategického významu. Pre stresovaného príslušníka policajného zboru vystaveného niekoľkohodinovej záťaži je ťažké si beh vysvetliť inak ako nepriateľské konanie. Nesťažujte im prácu a neohrozujte vlastné zdravie.

8 - Nediskutujte s policajtom a nehovorte naňho viacerí naraz. Akékoľvek vaše podozrenia z protiprávnosti konania uniformovaného policajta je možné riešiť neskôr. Snaha presviedčať a agrumentovať policajtovi ho v situácii v ktorej sa nachádza preťažuje a zvyšuje riziko zlyhania.

9 - Nemusíte sa snažiť rozoznať plateného provokatéra od blázna. Ktokoľvek sa správa agresívne k pokojným účastníkom zhromaždenia a príslušníkom polície je v tej chvíli pre vás extrémne nebezpečný. Pomaly a pokojne sa od neho vzdiaľte tak aby ste umožnili príslušníkom polície vykonať slúžobný zákrok bez kolaterálnych škôd. Dokumentujte akýkoľvek incident na video, alebo fotografujte.

10 - Pokiaľ sa v krajnej situácii stanete cieľom fyzického útoku, v žiadnom prípade neoplácajte! Ak príde policajt na miesto konfliktu aj o pár sekúnd nebude mať šancu rozoznať agresora od obete.

Dodržiavaním týchto pravidiel môžete výrazne znížiť riziko zneužitia zhromaždení na diskreditáciu vašich oprávnených požiadaviek a dáte slušným policajtom šancu byť vždy a za každých okolností na vašej strane.

Veľa šťastia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ribár požiada o odškodné v Štrasburgu. Na Ústavný súd mieria aj ďalší obvinení

Ústavný súd nariadil prepustneie z väzby po štrnástich rokoch.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koalícia má zarobené na ďalšiu krízu

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

KOMENTÁR

Zasmejme sa s Veronikou Remišovou

Nedostatok snahy jej vyčítať nemôžeme, s výsledkami je to horšie.


Už ste čítali?