reklama

Keď padajú MASky

Tuší niekto z vás, čo je to MAS? Miestna akčná skupina? Pri súkromnom prieskume aj medzi novinármi venujúcimi sa ekonomickým témam iba máloktorý z nich tušil, o čo ide. Pre ľudí so silným apetítom na cudzie peniaze - ideálny stav.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (92)

Už len dostať sa k webovej stránke MAS Podpoľanie je celkom tvrdý oriešok: vyťukať do google “miestna akčná skupina podpoľanie" zďaleka nestačí: prehliadač je zmätený a keď sa na stránku predsa dostanete (po viacerých pokusoch zistíte, že treba pred doménu naťukať ručne “www.”) zábava nekončí. Ak si spomedzi avizovaných partnerských organizácií skúsite kliknúť na logo Národnej siete miestnych akčných skupín, google vám ako prvý z výsledkov ponúkne “Sexualný apetit” a vyhľadávač avizuje, čo robiť s vekom klesajúcou chuťou na sex. Ak vás pochytí zvedavosť a chcete vedieť, prečo má MAS Podpoľanie doménu podpolanou.sk a čo sa teda skrýva pod doménou podpolanie.sk, nájdete veľmi podobnú stránku, ktorá avizuje ako jedného z dvoch partnerov práve MAS Podpoľanie. Kliknete si so záujmom na odkaz - a prehliadač vás nepustí ďalej s varovaním: “Útočníci sa môžu pokúsiť ukradnúť vaše informácie z webu www.podpolanou.sk (napríklad heslá, správy, alebo kreditné karty).” Google je zjavne vynikajúco informovaný. Táto nočná mora každého programátora plná chýb, nefunkčných odkazov a pokazených kamier s pridanou hodnotou detailnej fotografie aktuálneho stavu strešnej krytiny jednej z budov na Námestí SNP v Detve by za iných okolností bola takmer nekonečným zdrojom zábavy - ibaže je platená z prostriedkov EÚ. Smiechu sa naposledy nedá ubrániť po kliknutí na logo “Európska únia Európsky fond regionálneho rozvoja”, pretože vám bez váhania ponúkne informácie o UFO a mimozemšťanoch. Dodávateľ? Známa firma.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri podrobnejšom oboznámení sa s výškou prostriedkov, ktoré na desiatky rôznych projektov stihla táto mimoriadne akčná skupina za roky fungovania rozdeliť podľa nevšednej schémy však akýkoľvek smiech končí. Fond sociálneho rozvoja, Európsky sociálny fond, Zamestnanosť a sociálna inklúzia, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky cez Integrovaný regionálny operačný program, cez Program rozvoja vidieka 2014-2020 prispieva aj legendárna Pôdohospodárska platobná agentúra a mnohí ďalší inštitucionálni partneri. Nemôže chýbať ani Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka: Európa investujúca do vidieckych oblastí. Centrálny register zmlúv je pre ľudí ktorí naozaj chcú poznať pravdu darom z nebies. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ibaže desiatky zmlúv a rozutekaných miliónov bežnému človeku už dávno nič nehovoria. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vyzerá činnosť niektorých združením podporených z projektov vybraných hodnotiteľmi MAS Podpoľanie v praxi na jednom z príkladov. Volá sa príznačne: Atraktívne Podpoľanie. Ako inak? Pri pohľade na omračujúce sumy za tvorbu androidovej aplikácie na podporu vidieckeho turizmu v Centrálnom registri zmlúv človek automaticky očakáva vlajkovú loď slovenskej programátorskej scény. Realita? Realizátor tejto bohumilej aktivity podpísal zmluvu v ktorej tvrdí: "Konečný prijímateľ sa zaväzuje riadne ukončiť realizáciu predmetu projektu najneskôr do 30 apríla 2015." Naposledy sa programátor prihovoril nadšencom tejto aplikácie o viac ako rok neskôr, 25 mája 2016 s tým, že "sa jedná" o prvú verziu, ktorá môže obsahovať chyby a nepresné údaje a dodnes, teda za viac ako tri a pol roka si ju z obchodu Google Play stiahlo závratných viac ako 50 užívateľov. Za tých niekoľko desiatok tisíc Eur to predsa stojí, či nie, milý OLAF? Hlúpe je, že podľa mojich informácií bola na počiatku tohto projektu dobrá myšlienka a človek ktorý sa o jeho realizáciu pokúšal mal dobré úmysly, no "zásluhou" svojského prístupu niektorých predstaviteľov MAS je výsledok úplne iný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krátko po vyjdení druhého článku sa mi ozval pán Juraj Bódi, predseda združenia MAS Podpoľanie v očakávaní negatívnej medializácie. Oprávnene, pretože som sa ho chystal pýtať na desiatky podobných skvostov z ich portfólia, no usúdil som že bude oveľa efektívnejšie pozrieť sa podrobnejšie na činnosť samotného združenia. Zvlášť, keď prostriedky poskytnuté na ich fungovanie Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sú viac než slušné: no a ako som už avizoval minule, týmto článkom pomaly opustíme kataster Detvy a pozrieme sa na celý región Podpoľania, ktorý ukrýva okrem mnohých krás aj nepekné tajomstvá. V MAS sa vyskytujú desiatky ľudí, no iba pár z nich má na chod združenia zásadný vplyv. S istou dávkou nevyhnutného zjednodušenia ho možno ilustrovať nasledovne:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Schéma vzťahov a prepojeni kľúčových osôb v MAS Podpoľanie
Schéma vzťahov a prepojeni kľúčových osôb v MAS Podpoľanie (zdroj: Radovan Bránik a kol.)

Po oboznámení sa s touto schémou sa zrazu mnohé otázky stávajú zbytočnými. Jednou z najzaujímavejších je tá, ako je možné získať európske peniaze na výstavbu, či rekonštrukciu nehnuteľností pre zlepšenie kapacít pre rozmáhajúci sa turistický ruch, ale v mnohých z týchto nehnuteľností sa napriek preinvestovaným stovkám tisíc Eur vo viacerých projektoch turista jednoducho ubytovať nedokáže, pretože boli použité na skvalitnenie životnej úrovne majiteľov súkromných nehnuteľností a tí návštevníkov - a tobôž cudzích - jednoducho vidia neradi. Pána Juraja Bódiho čakajú v najbližších týždňoch pohnuté časy, pretože bude musieť mnohé z mojich zistení vysvetľovať kontrolórom z inštitúcií, o ktorých doteraz na Podpoľaní ani nechyrovali. Pred malou chvíľou som na konkrétnu otázku o kvalite kontroly nakladania z prostriedkami EÚ a SR dostal od pána Bódiho odzbrojujúcu odpoveď: "Úlohou MAS bolo projekty transparentným spôsobom vyhodnotiť, vybrať a doporučiť PPA k podpisu zmluvy. Preplácanie žiadostí o platbu a monitoring plnenia ukazovateľov projektu už nebolo v našej kompetencii. V plánovacom období 2007 - 2013 malo Podpoľanie štatút MAS do 4/2015. Nás tiež mrzí, že niektoré projekty nenaplnili naše očakávania."

Takže MAS mala kapacitu na výber a doporučovanie projektov na schválenie, no sily na kontrolu toho, ako a či vôbec tie projekty boli realizované už chýbali a mal to realizovať niekto iný. Existuje dokonalejší model ktorý by viac volal po zneužití? S priebehom a výsledkami kontrol čitateľov oboznámim v najkratšom možnom termíne hneď potom, ako budú k dispozícii prvé oficiálne zistenia. Niektoré z projektov by však iste dokázali členovia MAS skontrolovať nad rámec povinného, často to majú takpovediac cez ulicu. Napríklad toto "ubytovanie na súkromí" na ktoré obdržal dotáciu pán Róbert Ľupták, známy legendárnymi excesmi súvisiacimi s jeho hokejovým klubom:

Chcete ubytovanie na súkromí dotované z eurofondov počas svojich potuliek Podpoľaním? Skúste u pána Ľuptáka, stačí zazvoniť. Možno vás ani nezbije, teda ak sa náhodou nevoláte Hossa. Na rozšírenie tohto domčeka mu MAS prispela sumou 33 116 Eur.
Chcete ubytovanie na súkromí dotované z eurofondov počas svojich potuliek Podpoľaním? Skúste u pána Ľuptáka, stačí zazvoniť. Možno vás ani nezbije, teda ak sa náhodou nevoláte Hossa. Na rozšírenie tohto domčeka mu MAS prispela sumou 33 116 Eur. (zdroj: Neznámy)

Kým sa kontrolné orgány spamätajú z prvotného šoku a začnú sa venovať náprave škôd spôsobených aj rokmi "nepozornosti", vráťme sa ešte na chvíľu - kým ju definitívne opustíme - do Detvy a k firme BYTES s.r.o., ktorej príbeh roky traumatizuje obyvateľov a robí zo zasadnutí mestského zastupiteľstva skutočné dobrodružstvo. Mnohí z vás pripisovali moje značné zdržanie s pokračovaním blogu tajomnej návšteve troch pánov krátko po vyjdení prvého článku. Dokonca aj také som sa dopočul, že ma vraj uplatili a že je to vybavené a že už dám pokoj a že som sa na svoj sľub Detvancom vykašľal. Nuž, dlžím vám niekoľko vysvetlení. 

Krátko potom, ako vyšiel prvý blog na tému Podpoľania sa mi ozval pán Maroš Sýkora, bývalý hovorca finančnej skupiny J&T a informoval sa, čo mu hrozí ak prijme ponuku poskytovať služby krízovej komunikácie pre vtedy ešte nemenovaného pána z Podpoľania. Neprešlo ani 24 hodín od nášho prvého kontaktu a prišiel do Bratislavy s dvoma pánmi: Antalom, ktorý je právnikom a majiteľom, či konateľom viecerých firiem: jedna z nich je väčšinovou vlastníčkou BYTESU. Druhým bol pán Malatinec, ktorý väčšinu času hovoril o tom, že s BYTESOM už dávno nič nemá a ani mať nechce. Vymenili sme si niekoľko podstatných informácií týkajúcich sa pána Mareka Mališa, ktoré viedli k bezprostrednému rozhodnutiu o rozviazaní pracovného pomeru. A nastalo dusno a bolo stále dusnejšie a na pár týždňov sme boli prakticky odstrihnutí od kontaktu s kľúčovými zdrojmi aj vďaka nevyžiadanej asistencii istých štátnych zložiek. Podoba článku o BYTESE vzbudila v pánovi Sýkorovi značnú nevôľu a naše dovtedy srdečné vzťahy značne ochladli. Prišli sme až do štádia, keď sme si naozaj prestali rozumieť a bol skutočne problém zistiť, kto vlastne je a kto nie je jeho klientom a koho záujmy chráni. Dozvedel som sa nakoniec zaujímavú vec: jeho klientom je BYTES a jeho záujmom je chrániť záujmy jeho vlastníka. Ibaže - ako som mu pripomenul - má BYTES vlastníkov dvoch a teda sme sa nakoniec zhodli, že sa asi stará o záujmy oboch majiteľov. Ibaže tí sú na nože a mne sa postoj pána Sýkoru k právam menšinového vlastníka a obyvateľov Detvy nepozdával. Obrátil som sa preto s otázkami podľa zákona 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám priamo na vedenie mesta a dozvedel sa zaujímavé veci, ktoré ma primäli sa k téme BYTES vrátiť znova. Pretože jeden z vlastníkov vôbec netuší, že je poškodzovaný jeho záujem a ani že je niekým draho chránený.

Pre čitateľov z iných regiónov ktorých už téma BYTESU a Podpoľania otravuje a nerozumejú prečo im venujem toľko pozornosti mám stručné zhrnutie tohto prípadu v infografike a ubezpečenie, že nejde o samoúčelný krok. Táto firma totiž z viacerých dôvodov tvorí jeden z kľúčových prvkov reťazca prepojení politikov a biznisu so štátom garantovanými príjmami na dlhé roky dopredu - ale bez získania dostatočnej kontroly nad zastupiteľstvom a prípadne aj kreslom primátora to jednoducho nejde. Aj vzhľadom na to je volebná kampaň v Detve mimoriadne ostrá a plná faulov a manipulácií často za hranicou zákona. V agresivite a nevyberavých útokoch vyniká aj na miestne pomery divoká stránka dtonline.sk, ktorá z mne neznámych dôvodov doposiaľ nečelila žiadnemu trestnému stíhaniu, alebo občianskoprávnemu konaniu. Tu je ukážka jedného z predvolebných trikov, k akým sa prevádzkovateľ stránky Jozef Pavlov v ostatnom čase uchyľuje čoraz častejšie. V článku "Fúzatého zlodeja motorov z PPS Detva zachránila pred väzením Havlova amnestia!" recykluje roky sa šíriacu fámu, že bývalý viceprimátor Ján Šiandor sa v minulosti dopustil trestného činu. Ľudia z okolia Pavlova a kandidáta Sekereša dokonca rozšírili fámu, že moja publicistická činnosť je motivovaná snahou pomáhať vo voľbách doterajšiemu vedeniu mesta a preto som ho zatiaľ v žiadnom z mojich článkov nespomínal. Ataky tohto druhu v internetových diskusiách dosiahli také rozmery, že som sa sa nakoniec rozhodol kontaktovať vedenie mesta a aj údajného zlodeja motorov Jána Šiandora s otázkou, či sú tieto informácie pravdivé, alebo nie. A dostal a zverejnil som na fcb dokumenty preukazujúce, že v odpise z registra trestov nemá uvedený pán žiaden záznam, hoci by sa v ňom nachádzali aj zahladené, či amnestované tresty.

Reakcia oponentov bola očarujúca - kým som o Šiandorovi mesiace nepísal a ani netušil, kto to je, bolo to pre nich dôkazom že konám v jeho záujme. V okamihu keď som vypočul ich výzvy a zadovážil si dôkazy o jeho nevine otočili o 180 stupňov a moja mailová schránka sa plní triumfálnymi odhaleniami, ktoré to považujú za dôkaz, že preňho pracujem. Svätá prostota. Nepoznám toho pána a vôbec netuším, aký je človek: viem iba jedno, a síce že ani podľa vedenia mesta, ani podľa Okresného súdu vo Zvolene, kde bol prísediacim a ani podľa odpisu z registra trestov sa nikdy nedopustil krádeže a ani nebol odsúdený - a teda nemal byť ani ako amnestovaný. 

Na dokreslenie predvolebného šialenstva len dodám, že jeden z kandidátov na primátora sa úplne dobrovoľne a pri zmysloch totálne znemožnil pred potencionálnymi voličmi tým, že vo svojich volebných novinách zverejnil vymyslený príbeh o tom, že som ho spojil s mafiou a na dôvažok pridal aj celú stranu našej vzájomnej komunikácie, ktorú som dovtedy považoval za dôvernú: bez toho, aby ma vopred informoval a prípadne požiadal o súhlas.

Zverejnil z nej iba časť a iba tie správy, ktoré sa hodili do vymysleného príbehu. Vzhľadom na to, že si ctím dôvernosť komunikácií medzi súkromnými osobami, aj keď druhá strana nie, nebudem zverejňovať nič z informácií súkromnej povahy. Jedno Sekerešovo tvrdenie je však výsostne politické a nemá ako poškodiť ho ako súkromnú osobu, naopak, môže prospieť spoluobčanom, keďže je zjavne dobre informovaný - a ako prvý z kandidátov na primatora, či poslancov si trúfol potvrdiť nahlas, čo iní dodnes len šepkali: "Áno je tu mafia, jedna politická a druhá je partia okolo Suju. Lenže sám viete že jedna bez druhej nevie existovať."

Áno, pán Sekereš, dávno to viem. A klobúk dolu za to že ste sa k tomu tak otvorene prihlásili. Ako vidíte, je vám v tomto článku venovaná minimálna pozornosť, hoci ste na svojej stránke predpovedali čosi ako diskreditačný armageddon. Netrerba vás diskreditovať, úplne s prehľadom to zvládate sám. A s vami všetci Vrťovia, Pavlovovia, bratranci, sesternice a ostatná perepúť. V deň volieb sa vám a vašim nezverejneným kamarátom a tichým spoločníkom bude dívať na prsty dosť ľudí.

Zložitý príbeh BYTESU v zjednodušenom vydaní, alebo ako možno prísť o majetok a peniaze len zásluhou niekoľkých nehodných volených zástupcov
Zložitý príbeh BYTESU v zjednodušenom vydaní, alebo ako možno prísť o majetok a peniaze len zásluhou niekoľkých nehodných volených zástupcov (zdroj: Radovan Bránik a kol.)

Nič z vyššieuvedeného by nemohlo existovať bez silnej ochrany zhora. Kto, ako a akými formami chráni túto strednú triedu a tvorí tú vyššiu bude predmetom ďalšieho článku. Už dnes viem že naň nebudete čakať šesť týždňov. Neboli a nie sú to ľahké časy.

Našťastie nie sú ľahké pre nikoho. Ani pre darebákov nie.

Doplnené 7. novembra 2018: pán Jozef Zvara, člen MAS Podpoľanie, obdržal dotáciu pre svoj podnikateľský subjekt od Pôdohospodárskej platobnej agentúry priamo, sprostredkovateľom v jeho prípade nebola MAS Podpoľanie, ako je uvedené v infografike. 

Radovan Bránik

Radovan Bránik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Kontakt: +421 911 182 711Na tvorbe obsahu sa vzhľadom na citlivú povahu zverejnených materiálov a zvýšené riziko pre autora v ostatnom čase podieľa tím špecialistov na bezpečnosť a analýzu.Činnosť tímu možno zatiaľ podporiť nasledovnými formami.Prevodom na: IBAN: DE69 1001 1001 2627 6063 52PayPal: radovan.branik@gmail.comhttps://www.patreon.com/user?u=13711855Ďakujeme za vašu podporu. Zoznam autorových rubrík:  NevážnePolitikaSúkromnéO kríze a nešťastíOdborná problematikaZamyslenia písané pre RTVS

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu