Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na strane vrahov v Gaze a proti nim (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

nejde o pocty,treba sa poucit z historie
18. januára 1943 asi 1000 nemeckých vojakov vošlo do geta aby uskutočnilo odsun Židov. Už po štyroch dňoch však museli v dôsledku partizánskych útokov židovských odbojových organizácii prestať. Napriek tomu, že ozbrojená bola asi len desatina obyvateľov geta, podarilo sa im za cenu ťažkých strát – údajne až 80 %, nemeckých vojakov zahnať. .. Obrancovia geta narýchlo postavili improvizované barikády, bunkre a protiletecké kryty, ktoré boli navzájom prepojené kanalizačnou sieťou a napojené na vodovodné potrubia a často i na elektrické rozvody... 19. apríla, o piatej ráno vošli do geta nemeckí vojaci pod vedením SS-Oberführera Ferdinanda von Sammern-Frankenegg. Nemecké jednotky však boli zaskočené útokom, či skôr obranou Židov ozbrojených pištoľami, granátmi a zápalnými fľašami.Keďže povstalci navzájom prepojili väčšinu domov, mohli sa rýchlo presúvať čím marili svoju lokalizáciu... Večer sa Wehrmacht z oblasti opäť stiahol. Pravdepodobne preto, že nacisti nechceli riskovať, že by sa malé oddiely povstalcov dostali cez kanalizáciu do ich tyla. Nemci stratili za tento deň asi 100 vojakov... V nasledujúcich dňoch Nemci pokračovali v taktike vypaľovania domov plameňometmi, oblasť s najväčšou koncentráciou odporu, predtým zbombardovala Luftwaffe, takže im obrancovia kládli už iba miestny odpor... V dôsledku nedostatku munície boli Židia nútení zmeniť taktiku boja, pôvodne na Nemcov útočili z budov, no neskôr sa stiahli do podzemných priestorov a uskutočňovali len cielené útoky. Jürgen Stroop počas bojov zakázal svojim vojakom pochod v zovretých skupinách, čo z nich predtým robilo ľahké terče... Zničením synagógy 16. mája sa boje oficiálne skončili. A teraz si v texte zamente slova - Nemec za Zid a Zid za Palestinec.
devinec
čo ti židia urobili zlého,
že ich tak nenávidíš???
simcha02
devinec
Vážim si Vašu nestrannosť a hlavne to, že negeneralizujete... najhoršie je keď niekto začne nenávidieť napr. všetkých moslimov pre zopár fanatikov, alebo všetkých židov ak nesúhlasí s politikou Izraela atď. Prečo ale na Vás reagujem- pozorne som si prečítal Váš príspevok hore, to porovnanie s Varšavským ghettom. Na diskusiách už nezvyknem reagovať na ľudí, väčšina začne len urážať a nerada skutočne diskutuje, no k tejto téme mám blízko. O problematike v Gaze toho dosť viem, aj s osobných skúseností. No a pri všetkej úcte k Vám- to porovnanie so vzburou v ghette je dosť nepresné. Či už ide o okolnosti ktoré tomu predchádzali, alebo celkovú situáciu o ktorú sa jedná. Podobné to môže prísť len skutočne niekomu, kto o danom konflikte vie veľmi málo a nepozná historické okolnosti aspoň trochu do hĺbky. Skutočne podobnosť s Varšavským ghettom nie je do neba volajúca. Snáď môj nesúhlas neberiete v zlom, ak chcete napíšte PM môžme si o tom slušne pohovoriť ak Vás problematika zaujíma :) Pekný večer.
aviat
<< < 1 2 3 4 5 > >>

ved OK

Kazdy ma pravo na svoj nazor, ak si ho vie obhajit. Ja porovnavam len tie dve akcie, neporovnavam to ako stret dvoch narodov vo vojne.
Ako Nemci, tak aj teraz Zidia utocia v oddieloch s krytim chrbtom a rychlo sa stiahnu, aby neboli zaskoceni do tyla. Tiez najskor nechaju vybombardovat danu oblast a az potom poslu oddiely na docistenie.
Ako Nemcom vtedy, tak teraz Zidom hrozi potencialny nepriatel v ktoromkolvek dome, preto musia tomu prisposobit presuvanie.
Takto by som mohol pokracovat, ale naco? Vacsina ludi na SME su uz len brigadnici, ktori tu vedu velke informacne vojny podla pokynov z manualu.
Na zaver este jedno - vtedy cely svet odsudil Nemcov za tu akciu (tie informacie vyniesol polsky odboj) no a dnes cely svet (Obama, Merkel, Hollande, Putin,...) odsudzuje Zidov za tuto akciu. No a teraz sa brigadnici pustia do mna.
 

 

Problém je ale aké historické udalosti tomuto a tamtomu predchádzali, celkové príčiny a okolnosti jedného a druhého príkladu sú totiž diametrálne odlišné. Preto sa mi zdalo porovnanie trochu zavádzajúce.
Iste že spôsob boja je podobný, to pramení z faktickej bojovej zóny a prostriedkov oboch strán. To z toho ale nerobí rovnakú situáciu.
Ak môžem použiť príklad- v prvej situácii niekto niekoho chladnokrvne po dlhom plánovaní zabije nožom pričom mu ten nôž zapichne do chrbta. V druhej situácii niekto zabodne nôž do chrbta človeku, ktorý sa snaží napr. znásilniť jeho dcéru. Áno v oboch situáciach zomrel človek, v oboch bol použitý nôž a v oboch bol chladnokrvne zabodnutý do chrbta iného človeka. Myslím, že sa ale zhodneme že porovnávať tieto situácie nie je vhodné.
Samozrejme ako vravíte každý ma právo na svoj názor, to rešpektujem.
Aby bolo jasné- neprezentujem tu moje sympatie voči jednej alebo druhej strane.
Pekný večer, 2/3
 

U neho

je prblem ze nevyjdeso sebou...preto to schytavaju pojmy, ktorym nerozumie, ako zid, veriaci, neveriaci, cech, american a vsetko nad jeho kapacitu a v ramci ventilacie svojich slin.
 

 

Vytrhujes z kontextu zamerne alebo iba nevedomky? Zavadzas zamerne alebo iba omylom?

Zidia ostrelovali uzemie nemecka? Zidia neuznavali existenciu nemecka a oficialne zidovske organizacie s masovou podporou zidov chceli zlikvidovat nemecky stat a oficialne vyhlasit na uzemi nemeckeho statu izrael? Vyhadzovali kaviarne, autobusy do luftu v nemeckych mestach? Masovo unasali nemcov v nemecku a za hranicami? Pleties si priciny s dosledkami. Palestincania celia izraelske blokade z dovodu vyssie uvedenych. Ved sa pozri odkedy je gaza pod blokadou, odkedy su check pointy, od kedy je bezpecnostan bariera. Tieto opatrenia izrael prijal po masivnych teroristickych utokoch zo strany palestincanov. Tato akcia v gaze je tak isto iba reakciu na masivne ostrelovania uzemia izraela z gazy.

Ako to teda je: zavadzas zamerne alebo omylom? Zavadzas zamerne "v zaujme spravnej veci"? Dovolis este historickym faktom aby Ta presvedcili?
 
Hodnoť

samozrejme, zli teroristi v gaze

a o par rokov vyjde najavo, ako v pripade invazie z dovodu 'uneseneho vojaka'...

ze to bolo naplanovane mesiace vopred, a len mierumilovni izraelcania cakali na vhodnu zamienku
 

 

Samozrejme, že to bolo naplánované. Vy by ste neplánovali s ich skúsenosťami?
 

iste

nuz, predstavte si to, ze kazda, uplne kazda prajina ma krizove plany pre pripad vojny, alebo konflitku mensieho rozsahu. aj slovesnko ma plany, v ktorych je podrobne popisane, kto, kde, kedy a ako bude nasadeny a na akych bodoch. ak by to prislusne organy nemali pripravene, mohli by ich dokonca stihat pre vlastizradu. je to uplne normalny a zdravy mechanizmus - ziadna armada by ani nemohla existovat, keby neexistovalo krizove planovanie. cize ked ma napriklad slovensko podrobny plan konfliktu napriklad s polskom, je to uplne normalne. ale nikoho normalneho by nenapadlo z toho vyvodzovat, ze slovensko planuje utok na polsko a uz len caka na zamienku.

nikoho normalneho okrem vas.

krizove planovanie je normalnym a nevyhnutnym prvkom obrany statu, vzdy a vsade. vytrhavat z kontextu a vymyslat preto konspiracie je tupucke, ze uz viac ani nemoze byt.
 

 

Nie celkom chapem ze "izraelcania cakali na vhodnu zamienku"

2001 = 4 rakety vypalene z gazy na izrael
2002 = 35 rakiet
2003 = 155 rakiet
2004 = 281 rakiet
2005 = 1255 rakiet
2006 = 1777 rakiet
2007 = 2807 rakiet (blokada gazy zo strany egypta aj izraela)
2008 = 3716 rakiet
2009 = 851 rakiet (prelom 2008/2009 oparation idf cast lead)
2010 = 365 rakiet
2011 = 680 rakiet
2012 = 2273 rakiet
2013 = 44 rakiet
2014 = 705 rakiet

Spolu doteraz vypalili z gazy na izrael vyse 15.000 rakiet. A Ty tvrdis ze izrael iba cakal na vhodnu zamienku. Velmi zaujimava myslienka.
 
Hodnoť

milý autor,

opäť mi raz nedá pozastaviť sa nad nie uplne precitanim blogom, pretoze taka kopa praznych sentimentalnych srac..k na urovny lacneho ruskeho velkonocneho parfemu spojena s kuskami propagandy a demagogie naozaj stoji za odpoved...v prvom rade aj ja som zhnuseny z korupcie ktora vladne medzi palestinskou samospravou a cuduj sa svete, najkorupcnejsi su prave ti najumierenejsi, taky arafat, cim bol mierumilovnejsi, tam mal viac miliard...urcite aj niektori clenovia hamasu podlahli caru zeleneho strycka sama, avsak urcite menej ako pobratimovia OPP. kedze vy ste zacali s tvrdenim ohladne korupcie, cakam dokazy, len prosim vas nie take ako maju usa vo veci zostreleneho lietadla, teda socialne media a nahravky ukrajinskej tajnej...odkedy vrahov izraelskym teens ukryva hamas? hamas sa od tejto hnusnej vrazdy distancoval, tak si svoje demagogicke dristy nechajte pre manzelku do postele, hadam ju na ne ukecate, ja jdu blejt...
 

Kvitnuca

slovenska inteligencia v prazdnej hlave tuziacej po agresii a strelbe, je plne jedno, ci pod zamienkou Alaha alebo ineho sialeneho vytvoru.
 

Nedefinovali ste príčiny konfliktu,

ktoré podľa Vás, viedli i udržiavajú tento konflikt trvajúci od 15.5. 1948. Vtedy začal tento, do dnešných dní trvajúci konflikt. Ak uznáte právo Izraela na jeho štátnosť, potom akceptujete medzinárodné právo - rezolúciu VZ OSN č. 181, na základe ktorej vznikol štát Izrael.

Ak neuznávate uvedenú rezolúciu VZ OSN, potom zastávate nezmenený postoj väčšiny Arabských štátov k právu Izraela na štátnosť, ktoré napriek poražke ich vojsk v tejto tzv. prvej arabsko-izraelskej vojne, nepodpísali mierovú zmuvu s Izraelom a ostávajú s Izraelom "de iure" a vidíme i "de facto" vo vojnovom stave s ním.

Pokiaľ uznávate pravo Izraela na štátnosť, na základe rezolúcie VZ OSN, od ktorého momentu tohoto konfliktu postup Izraela neschvaľujete, vedeli by ste to sformulovať?

P.S. Pokiaľ neuznávate právo Izraela na štátnosť, odpoveď už nie je potrebná, rezolúciu OSN nebolo dotera, ani do budúcnosti nebude možné zmeniť vojnou, nakoľko rezolúciu OSN môže zmeniť len rezolúcia OSN.
 

 

Preco samotny Izrael nerespektuje rezoluciu VZ OSN č. 181? Preco pokracuje v " land grabbing" (slovencina nema vystiznejsi termin).
 

Izrael rešpektoval

spomínanú rezolúciu, avšak od druhého dňa vzniku musel čeliť agresii armád 5. štátov a čelí až do dnešného dňa, nakoľko vojna nie je ukončená "de iure", ale ani "de facto", veď dôvody, pre ktoré napadli arabské štáty Izrael pretrvávajú zo strany arabských štátov (výnimkou sú tie, ktoré podpísali mierové zmluvu).
P.S. Myslíte si, že tento jediný vojnový konflikt nemusí končiť "protokolárne" (kapitulácia, mierová zmluva) a vtedy je to správne uzavretá vec?
 

 

Neodpovedal ste na otazku, sam asi viete kde bola tzv. zelena linia a kde su momentalne izrealske osady. Ked poznate rezoluciu 181, urcite viete na zaklade coho vznikala a co predchadzalo zmene pomerov obyvatelstva od konca 19. storocia po vznik rezolucie a preco ju arabske obyvatelstvo pocitovalo ako krivdu a nemohlo s nou suhlasit.
 

 

Arabske obyvatelstvo spravilo a robi fatalnu chybu ze tu rezoluciu dodnes nezunava: che rokovat so statom, ktorej neuznavalo a dodnes neuznava pravo na existenciu. Tymto si velmi znizuju sance na dohodu.

Palestincanom sa nestala vacsia krivda ako sudetskym nemcom. Cesi ich deportovali tusim okolo 3 mil do nemecka. Spravili nemci dobre ze to akceptovali a nezacali teror voci cesku? Alebo palestincania spravili dobre, ze to neakceptovali a zacali teror?

Kto by mal zacat prestat s cim? nemci by mali zacat presta zit v mieri s ceskom a mali by uz konecne zacat ostrelovat uzemie ceska a ziadat samostatne sudestko? Alebo palestincania by mali zacat uz konecne robit to iste co spravili nemci: akceptovat odsun sudetov, uzavriet mier s izraelom a akceptovat izrael?
 

 

Z historickeho hladiska urobili fatalnu chybu.

Bavime sa o inych mentalitach, ked sa bavime o Nemcoch a Araboch, dalej Nemci prehrali vojnu, nemali za sebou podporu arabskych statov, Cesi nevyvrazdovali Nemcov a situacia v krajine bola diametralne odlisna. Tam to uz vrelo od zaciatku 20. storocia, ked tam Britia nezvladli situaciu a arabom sa nepacili pribudajuci zidovski imigranti. Ked sa Britia rozhodli opustit uzemie, Irgun a Lechi tam zacali robit cistky, ktore sa nepacili arabskym statom.

Ustupky treba ziadat na obidvoch stranach, kde by aj izrael by mal prestat stavat ilegalne osady.
 

hamas sa distancoval?

Hamas sa od toho distancoval? Tak to zasadne meni situaciu.. Ked nieco hamas potvrdi, alebo vyvrati, tak je to samozrejme vzdy cista pravda :D :D
 

no lebo ked ty nieco

tvrdis tak je to jasny dokaz ze ?????? navzdor jablkovemu prenosnemu pocitacu si bud velmi smutny clovek, alebo pises o veciach bez akejkolvek relevantnej informacie (nie, CNN, BBC, ale ani RT, AJ nie su ziadne relevantne informacie), cize si este smutnejsi clovek...Pan s Tebou...
 

co ma

co ma preboha spolocne prenosny pocitac so smutkom, preco som smutny navzdory nemu? fuha, tieto myslienkove pochody, musim sa priznat, nemaju chybu. mam taky pocitac, tak neviem, ci si ho mam vymenit, ked ma niekde odfotia za nejaky iny, len aby vas to netrapilo? kym som tu mal inu fotku, tak mi zasa pisali, ze sa tvarim vazne, potom som si ju vymenil za taku, kde som mal tmave okuliare. a roky som cital, ze preco mam fotk u z okuliarmi. ked som ju vymenil, tak zas vadi pocitac.

ja mam dokopy tri pouzitelne fotky, kedze sa prakticky vobec nefotim. ale tak skusim vymenit aj tuto, len som zvedavy, co bude diskuterom vadit na tej dalsej.

mat tak vase problemy.
 

uz ste mi o tom pocitaci pisali :)

pocitac som spomenul na odlahcenie tazivej a dusnej atmosfery...smutny preto, ze kazdy kto pouziva demagogiu je v svojej podstate smutny clovek, neviem si predstavit veseleho demagoga...v pripade ze to robite bez toho aby ste si to uvedomoval, teda neumyselne, je toeste smutnejsie, ako kadzy nedbanlivostny delikt :) pekne sme si pokecali, howgh...
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 6 641
 2. Július Kovács: Borisko. 6 059
 3. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 5 708
 4. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 4 938
 5. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 4 169
 6. Maroš Chmúrny: Príhody (ne)jedného poslanca 3 039
 7. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 2 573
 8. Marian Baran: Domáca šunka 2 152
 9. Adrián Vološin: Šachová partia veľmajstra moci Roberta Fica. 1 868
 10. Ľubomíra Romanová: O ventilátoroch a ľuďoch... 1 655

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Plačem za Andrejom Dankom !
 2. Dušan Seberíni: Ešte je čas
 3. Viliam Majda: Pokračovanie Druhý dôvod problémov ŽSR
 4. Marian Letko: Psychopat zostane psychopatom, aj keď robí v SAV
 5. Tomáš Kopecký: Kto nepribral počas karantény ani jedno kg, nech prvý hodí toaleťákom (a čo na to klíma?)
 6. Martin Fletcher: Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
 7. Lukáš Baloga: Môže ropa (podobne ako úročenie vkladov) dosiahnuť mínusové hodnoty? Trump je proti a má p
 8. Mária Bučková: Vážený pán premiér
 9. Petr Kotvan: Všetkým budúcim mamičkám a oteckom
 10. Štefan Vidlár: "Vjedec"


Už ste čítali?